Zaproszenie do Muzeum Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,                                                                                                                                                                                               Zapraszam do Muzeum Miasta Łodzi na kwietniowe wydarzenia i wystawy. Są to wybrane propozycje, więcej informacji można odnaleźć na naszej witrynie internetowej www.muzeum-lodz.pl . Zachęcam także do prenumeraty naszego newslettera muzealnego pod adresem www.muzeum-lodz.pl/pl/newsletter.

 

 

Wybrane wydarzenia kwietniowe:

6 kwietnia  o godzinie 19.30 odbędzie się w Muzeum koncert charytatywny zespołu Samokhin Band oraz pianistki Leny Ledoff współorganizowany przez Fundację "Przyjaciele Świata". Wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dzieci z chorobami kardiologicznymi leczone w Centrum Zdrowia Matki Polki oraz dzieci niepełnosprawne z Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w  Łodzi.  Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 221 754 / e-mail: biuro@przyjacieleswiata.pl

-----------------------------------

7 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na koncert zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie zatytułowany „Pożytek z odmieńców” . W programie piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Konopackiego - śpiew, gitara; Witolda Łuczyńskiego – śpiew, gitara oraz Tomasza Susmęda - fortepian.
„Pożytek z odmieńców” to tytuł jednego z wierszy Jacka Kaczmarskiego, którego Poeta nigdy nie zaśpiewał. Trio Łódzko – Chojnowskie postanowiło napisać własną muzykę do tego tekstu i w ten sposób powstała jedna z pierwszych piosenek zespołu.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum (w godzinach otwarcia).

-------------------------------------------

Również 7 kwietnia odbędzie się w Muzeum wykład profesora Grzegorza Sztabińskiego zatytułowany "Geometria motyla. Zmysłowość i intelekt w sztuce Lecha Kunki" analizujący twórczość Lecha Kunki. Wydarzenie towarzyszy ekspozycji czasowej "Lech Kunka (1920 Pabianice – 1978 Łódź). Wystawa w 35. rocznicę śmierci artysty".

Twórczość Lecha Kunki, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, nie daje się włączyć do określonego kierunku artystycznego. Dlatego krytycy sztuki określali ją jako dwoistą lub nawet eklektyczną. Bardzo obszerna wystawa przygotowana w Muzeum Miasta Łodzi, uwzględniająca wszystkie etapy rozwoju działalności artysty, pozwala inaczej spojrzeć na jego dorobek. We wszystkich etapach swej twórczości Kunka starał się połączyć refleksję intelektualną (na rolę której uczuliły go studia u Władysława Strzemińskiego) z wrażliwością na doznania wzrokowe. Zjednoczyć w dziele precyzyjną kompozycję obrazów z ich silnym oddziaływaniem zmysłowym. Dobitnym przykładem tego nastawienia artystycznego jest realizowany przez wiele lat cykl prac ukazujących motyle. Artysta połączył w nich nawiązującą do wyglądu motyli precyzyjną, symetryczną konstrukcję kształtów z feerią barw. Metafora „geometria motyla” stanowić może klucz interpretacyjny także w odniesieniu do innych obrazów Kunki.

Lech Kunka (1920-1978) malarz i pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Ze swoją uczelnią związany był od 1945 do 1978 r. –  najpierw jako student (dyplom w 1951), potem – pedagog, prorektor (1963-1966) i dziekan Wydziału Ubioru (1967-1971). Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną uhonorowany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), Nagrodą II i I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1967, 1978).

Wstęp wolny

------------------------------------------

8 kwietnia o godzinie 12.00 zapraszamy do Muzeum Miasta Łodzi  na wernisaż plenerowej wystawy czasowej "Jan Karski. Człowiek Wolności", poświęconej postaci emisariusza. Miejscem ekspozycji będzie Manufaktura, Aleja Dobrego Smaku wzdłuż ogrodu Pałacu Poznańskiego. W dniu tym przypada Dzień Pamięci o Zagładzie. Po wernisażu wystawy o godz. 13.00 odbędzie się w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi pokaz filmu dokumentalnego „Moja misja” w reżyserii Michała Fajbusiewicza i Waldemara Piaseckiego. Wstęp wolny.

Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których przedstawiono biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną. Organizatorem wystawy jest Muzeum Historii Polski. Współorganizatorami: Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana,  Narodowe Archiwum Cyfrowe, Manufaktura, mecenasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sponsorem Ernst & Young Polska.

Kuratorami wystawy są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski,
autorką scenariusza Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Wystawa była prezentowana w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, w Teatrze Polskim oraz w gmachu Sejmu RP,  a także we Wrocławiu. Jej anglojęzyczna wersja była prezentowana w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Wystawa prezentowana będzie do 25 kwietnia.

-------------------------------------------------------------------

14 kwietnia zapraszamy do Oddziału Kultur  i Tradycji Wyznaniowych (plac Wolności 2) na kolejne spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć” zatytułowane „Święta chrześcijańskie w sztuce polskiej”. Tematem  przewodnim będzie polska sztuka ukazująca piękno tradycji chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędowości katolickiej. Tradycja ta wywarła istotny wpływ na kształtowanie się kultury polskiej - to z chrześcijaństwa wywodzi się kalendarz obchodzonych świąt, związana z nimi barwna obyczajowość i ikonografia. Kościelne uroczystości oraz towarzyszące im ludowe zwyczaje stawały się inspiracją dla rodzimych artystów, którzy starali się oddać klimat polskiej obrzędowości, ukazać przenikanie się wątków chrześcijańskich z miejscowymi tradycjami, folklorem. Podczas spotkania omówione zostaną dzieła polskich artystów ukazujące bogactwo świąt chrześcijańskich, obchodzonych w obrządku zachodnim i wschodnim, oraz ich zakorzenienie w polskiej tradycji. Wstęp wolny. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00.

-------------------------------------------------------------------

14 kwietnia o godzinie 12.00 w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Ogrodowej 15 rozpoczniemy kolejną edycję „Dni Marka Edelmana”. Cykl tworzą wydarzenia towarzyszące kolejnej rocznicy powstania w getcie warszawskim i prezentacji postaci jego ostatniego przywódcy, powojennego opozycjonisty i łódzkiego lekarza Marka Edelmana. W Muzeum Miasta Łodzi tradycyjnie odbędą się w tych dniach otwarte spotkania i zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej.

Program:

14 kwietnia (niedziela), godz. 12.00 – Portret Marka Edelmana

Projekcja filmu dokumentalnego Marek Edelman: Życie. Po prostu w reż. Artura Więcka "Barona" (2008) połączona z komentarzem zaproszonych gości, przyjaciół i znajomych Edelmana: dr Joanny Żuchowskiej (lekarz, bliski współpracownik Edelmana), Irena Jaros (pomysłodawczyni założenia Fundacji Bank Żywności im. Marka Edelmana), Marek Czekalski (prezydent Łodzi w latach 1994-1998).

Wstęp wolny

15-18 kwietnia – Marek Edelman - dekalog człowieka przyzwoitego

Cykl zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej w formule warsztatu muzealnego, którego scenariusz oparty jest na fragmentach filmu Marek Edelman: Życie. Po prostu. Celem zajęć jest stworzenie wizerunku Edelmana, nie tylko przywódcy zbrojnego powstania, ale także człowieka o głębokiej wrażliwości na sprawy ludzkie.

Zapisy w Dziale Upowszechniania i Edukacji, tel. 42 254 90 11

Maja Jakóbczyk

zastępca dyrektora

Muzeum Miasta Łodzi

tel. 42 254 90 90

e-mail: m.jakobczyk@muzeum-lodz.pl

www.muzeum-lodz.pl