W GRUDNIU W MUZEUM MIASTA ŁODZI

W GRUDNIU W MUZEUM MIASTA ŁODZI

 

Informacja!

Uprzejmie informujemy o wyjątkowych godzinach pracy Muzeum oraz jego oddziałów w grudniu:

25 i 26 grudnia – nieczynne

24 i 31 grudnia – 10:00 – 14:00

W pozostałych dniach zapraszamy zgodnie z godzinami otwarcia.

 

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Miasta Łodzi

 

SIEDZIBA GŁÓWNA – PAŁAC POZNAŃSKICH

 

WYSTAWY CZASOWE (KONTYNUOWANE)

 

Młodopolskie fascynacje. Malarstwo końca XIX i pierwszej połowy XX wieku z kolekcji prywatnej

23 listopada 2013 r. –  marzec 2014 r.

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

 

Muzeum Miasta Łodzi przygotowało kolejną prezentację polskiej sztuki nowoczesnej, przedstawiającej ze zbiorów prywatnych, dopowiadającą ofertę Galerii Mistrzów Polskich i wpisującą się w jubileusz trzylecia funkcjonowania w Łodzi depozytu Krzysztofa Musiała. Tym razem właścicielem prawie 70 dzieł sztuki jest pragnący zachować anonimowość łódzki kolekcjoner, który od kilkunastu lat gromadzi malarstwo wpisujące się w okres Młodej Polski, jego ulubionej epoki.

 

Zobaczymy na niej pogrupowane tematycznie pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe, mitologiczne i symboliczne autorstwa 39 Mistrzów polskiej sztuki przedwojennej, w różny sposób związanych z młodopolskim modernizmem. Obok czołowych reprezentantów tej epoki, m.in.: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera,  Edwarda Okunia, Jana Stanisławskiego, Władysława Podkowińskiego, Henryka Szczyglińskiego (jedyny łodzianin w tym gronie), Wojciecha Weissa czy Leona Wyczółkowskiego na wystawie reprezentowani będą też twórcy działający na pograniczach rodzimego modernizmu, związani z nim okresowo lub jego epigoni, tacy jak: Włastimil Hofman/Vlastimil Hofmann, Alfons Karpiński, Józef Czajkowski, Iwan Trusz, Bronisława Rychter-Janowska czy Zbigniew Pronaszko.

 

Nie zabraknie też dzieł artystów wyrastających ponad młodopolski modernizm, którzy na jego bazie wypracowali własny, oryginalny styl i odnieśli sukces ponadlokalny: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Tadeusza Makowskiego czy Władysława Ślewińskiego. Ich malarskie propozycje, w większości prezentowane publicznie po raz pierwszy (poszczególne prace właściciel wypożyczał na wystawy polskim muzeom ale zbiór jako jednolita całość pokazany zostanie publicznie po raz pierwszy), dają nam obraz Młodej Polski jako epoki wielowątkowej i wszechstronnej tematycznie i stylistycznie, epoki wciąż kryjącej zagadki i tajemnice, wciąż oddziałującej na polską sztukę i wciąż fascynującej współczesnych kolekcjonerów.

 

 

Wystawie towarzyszyć będzie katalog z biogramami artystów i określeniem ich roli i znaczenia dla rozwoju młodopolskiego modernizmu – w kontekście prac z łódzkiej kolekcji.  

 

Wojciech Weiss – młodopolski rysunek i plakat

listopad 2013 r. – marzec 2014 r.

Miejsce: Aneks Jednego Mistrza

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

 

Wystawa „Wojciech Weiss-młodopolskie rysunki i plakaty” pochodząca ze zbiorów rodziny artysty, prezentuje prace rysunkowe oraz plakaty z lat 1893-1905. Wystawa pokazuje nowe oblicze artysty, gromadzi dzieła powstałe na przełomie wieków, ukazujące wytrawnego portrecistę , który niczym Stanisław Wyspiański mocną linią czarnego węgla charakteryzuje pełne ekspresji wizerunki kobiet i mężczyzn.  Rysunki- portrety, akty oraz sceny historyczne, stanowią przeważającą cześć ekspozycji. Prezentowane kartony świadczą nie tylko o perfekcji opanowania anatomii i światło cienia modelującego ciało modela, ale są również dowodem wysokiego poziomu akademickiego nauczania. Twórca „Maków” i „Melancholika” odkrywa przed nami swą pasję impresyjnego rysunku, zamiłowanie do estetyki czerni i bieli, w której z łatwością  odtwarza głębię życia psychicznego modela. Kolejny aspekt wystawy stanowią cało postaciowe wczesne rysunki Weissa powstałe w latach studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.

 

Młody artysta wykazuje się w dziełach doskonałą znajomością anatomii i proporcji ciała, bezbłędnym rysunkiem oraz perfekcyjnym opanowaniem światłocienia. Naturalnej wielkości rysunki modeli wiernie oddają muskulaturę i załamania światła w fałdach tkanin okrywających ciało. Młodzi adepci sztuki przechodząc ówczesna edukację, ćwicząc rysunek z żywego modela dążyli do uzyskania doskonałych proporcji występujących w antycznych rzeźbach. Natomiast jego plakaty, które powstały w oparciu o inspiracje sztuką japońską należą do czołowych osiągnięć polskich afiszy artystycznych doby modernizmu. Zostały one zaprezentowane i omówione w katalogu wystawy "Ten krakowski Japończyk... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa" (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha, Kraków, 2008)  jak również były wielokrotnie pokazywane  na wstawach sztuki fin de siecle’u i historii polskiego plakatu.

 

Wystawa ta jest ciekawą lekcją zarówno dla miłośników sztuki jak i młodzieży starającej się zgłębić tajniki malarstwa, do którego niepodważalnym wstępem jest opanowanie rysunku. W swym aspekcie edukacyjnym ukazuje metody nauczania obecne w dziewiętnastowiecznych akademiach oraz unaocznia młodzieży jak pełne dyscypliny i wymagań było doskonalenie warsztatu twórcy. Ostatnio dzieła te prezentowane były na wystawie jubileuszowej „Wojciech Weiss w Akademii Sztuk Pięknych” zorganizowanej w roku weissowskim 2010 przez krakowską ASP i Muzeum Narodowe. Rysunki te licznie reprodukowane w towarzyszącym albumie zostały poddane analizie krytycznej w zamieszczonym tam eseju „Lata nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych”.

 

Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy

9 listopada 2013 r. – 26 stycznia 2014 r.

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych oraz Galeria W biegu

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

 

Wystawa czasowa poświęcona łódzkiej rodzinie i zakładowi Antoniego i Józefa Urbanowskich oraz kręgu artystów rzeźbiarzy z nim związanych. Zakład Urbanowskich należał do najstarszych w Łodzi i był jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na terenie Królestwa Polskiego w pocz. XX wieku. Całość zagadnienia zostanie ukazana na tle historii wielokulturowej Łodzi. Wystawa składa się z dwóch zintegrowanych ze sobą części: historycznej i artystycznej. Część historyczna obejmuje historię rodziny Urbanowskich oraz historię ich zakładu kamieniarskiego, która zostanie ukazana na tle rozwoju Łodzi na przełomie XIX i XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Druga część ekspozycji ukazuje przykłady twórczości artystów współpracujących z firmą, jak również zaprzyjaźnionych z rodziną. Do grupy tej należeli przede wszystkim znani i cenieni rzeźbiarze Anastazy Lepla, Wacław Konopka, Władysław Czapliński.

 

Realizacja wystawy i szeregu towarzyszących wydarzeń w okresie jej trwania przyczyni się do wzbogacenia wiedzy na temat roli jaką odegrała w historii Łodzi polska rodzina Urbanowskich i poznania bogatego dorobku przedsiębiorstwa na który składa się szereg wartościowych pod względem historycznym i artystycznym zabytków. Ich walory można zaliczyć do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wzbogaciły one obraz sztuki Łodzi, także innych miast polskich i europejskich.

 

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia nawiązują do rozpoczętego w Muzeum Miasta Łodzi cyklu wydarzeń związanych z historią łódzkich rodów artystycznych i fabrykanckich.

 

WYDARZENIA

 

Międzynarodowa konferencja naukowa Tuwim bez końca

5-7 grudnia (czwartek-sobota)

Organizatorzy: Katedra Literatury Polskiej XX i XI w. UŁ, Muzeum Miasta Łodzi

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na międzynarodową konferencję naukową, pt. TUWIM BEZ KOŃCA, która odbędzie się w Łodzi 5-7 grudnia 2013 roku w Pałacu Poznańskich (Ogrodowa 15).  Partnerami w organizacji są Dom Literatury w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe z Instytutu Książki i zostało objęte honorowym patronatem przez Rektora UŁ, Prezydent m. Łodzi i córkę poety Ewę Tuwim-Woźniak.

 

Obradom plenarnym będą towarzyszyły dwa panele dyskusyjne, spektakle teatralne i spotkania promujące publikacje o Tuwimie. Program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.tuwimbezkonca.pl.

 

Sztuka z kamienia – spotkanie na wystawie Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy

8 grudnia (niedziela), godz. 12:00

Prowadzący: Cezary Pawlak

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Spotkanie towarzyszące wystawie „Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy” Prezentacja współczesnych tendencji rozwoju zakładów kamieniarskich pod kątem technologii obróbki kamienia, zakresu usług i wzornictwa.           

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Młodopolskie fascynacje

15 grudnia (niedziela), godz. 17:00

Prowadząca: Monika Nowakowska

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny, zbiórka przy szatni

 

 

KONCERTY

 

Koncert dyplomowy studentów Akademii Muzycznej w ramach cyklu Kultura 60+

3 grudnia (wtorek), godz. 12:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

2. Maraton NaDętych

11 grudnia (środa), godz. 18:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Wystąpią:

Klasa fletu prof. Antoniego Wierzbińskiego, dr hab. Urszuli Janik, dr Joanny Woszczyk, dr Eweliny Zawiślak, dr Katarzyny Przybylskiej: Anna Skowron, Joanna Świątek, Oliwia Kazanowska, Ada Mazurek, Maria Gromińska.

 

Klasa oboju Prof. Jerzego Kotyczki i mgr Agaty Piotrowskiej-Bartoszek: Małgorzata Witarowska.

 

Klasa klarnetu dr. Mirosława Kłysa, dr. Mariusza Barszcza i dr. Roberta Stefańskiego: Maciej Pietrzak, Stanisław Kochaniec, Wojciech Sokołowski, Patryk Kaczmarek, Pamela Mróz.

 

Klasa fagotu prof. Krzysztofa Kamińskiego i dr Doroty Cegielskiej: Maciej Wawrzak, Hipolit Wróblewski.

 

Pianiści: dr Bogna Dulińska, mgr Piotr Cłapiński, mgr Joanna Morycińska, wykł. kw. I st. Piotr Saciuk, Eri Bukowian, mgr Mikołaj Pacholczyk,  wykł. Nadieżda Pawlak, mgr Agnieszka Sucheniak, mgr Radosław Stefański.

 

Finał:

Kwintet Dęty mgr Agaty Piotrowskiej-Bartoszek w składzie:

Martyna Zaroślak – flet

Małgorzata Witarowska – obój

Wojciech Sokołowski – klarnet

Hipolit Wróblewski – fagot

Jakub Wąsek – waltornia

 

Koncert Wigilijny

Wystąpią: Alicja Majewska, Anna Pietrzak, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz

13 grudnia (piątek), godz. 18:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie muzeum

 

Koncert charytatywny z cyklu Wieczór w Pałacu Połączonych Pasją

Wystąpi: Hanna Banaszak

20 grudnia (piątek), godz. 19:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w: Atlas Arenie, ul Bandurskiego 7, Strefie Biletów, ul. Piotrkowska 59, Sklepie Muzycznym "ALE JAZZ!", ul. Rewolucji 1905r. 78/80

 

 

EDUKACJA

 

Spacer po Łodzi śladami realizacji Zakładu Urbanowskich

7 grudnia (sobota), godz. 12:00

Prowadzący: Agata Szymczak

Zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15                                                                               

Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona

Zapisy: pod nr. tel. 42 254 90 11

 

Spacer po mieście śladami realizacji zakładu A. Urbanowski, najstarszego w Łodzi i jednego z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na terenie Królestwa Polskiego w pocz. XX wieku. Spotkanie skierowane do młodzieży i dorosłych towarzyszy wystawie Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy.

 

Ale bomba!

Warsztaty plastyczne z cyklu Galeria Małego Mistrza

8 grudnia (niedziela), godz. 12:30

Prowadząca: Monika Urbańska

Miejsce: sala edukacyjna

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15                                                                                

Wstęp: 15 zł od osoby

Zapisy: do piątku 6 grudnia br. do godz. 15:00 pod nr. tel. 42 254 90 40

 

Galeria Małego Mistrza to cykl warsztatów przeznaczonych dla odbiorców w grupie wiekowej 6-10 lat, organizowanych raz w miesiącu. W ramach programu  „Edukacja przez sztukę” przygotowano na bazie ekspozycji Galerii Mistrzów Polskich i wystaw czasowych, działania warsztatowe aby promować i przekazywać wiedzę na temat kultury i sztuki polskiej.

 

Zima i święta Bożego Narodzenia to czas kiedy budzi się w nas duch wspólnoty, ale również nieodparta chęć by ozdobić choinkę.  Na wystawach sklepowych bombki wabią przechodniów barwami i kunsztem wykonania, ale zamiast kupować świecące cacka, można je wykonać samemu, na warsztatach poświęconych  ozdobom choinkowym, wykorzystując bazę w postaci styropianowych kul, papieru ryżowego oraz farb akrylowych.

 

Wnętrza III

Warsztaty rodzinne z cyklu Tkanina

18 grudnia (środa), godz. 17:30

Prowadząca: Monika Urbańska

Miejsce: sala edukacyjna

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15                                                                               

Wstęp: 15 zł od osoby

Zapisy: do piątku 13 grudnia br. do godz. 15:00 pod nr. tel. 42 254 90 40

 

Warsztaty rodzinne Tkanina, to kolejna edycja zajęć artystycznych, poświęcona tkaninie dekoracyjnej i użytkowej. Ze względu na zbiory, ekspozycje muzealne oraz charakter niegdysiejszej działalności Izraela Poznańskiego, Muzeum Miasta Łodzi poszerza zakres warsztatów o aspekt historyczny, którego właściwa formą będzie krótkie zwiedzanie wybranych wnętrz pałacowych, pod kątem działalności samej fabryki oraz wykorzystaniu tkaniny jako materiału dekoracyjnego we wnętrzach oraz w ubiorze. Cykl zajęć obejmuje 9 spotkań  w trzech odsłonach: WNĘTRZA-URZĄDZANIE-PROJEKTOWANIE/ PROJEKTOWANIE OD ZERA/ MODA-PRZERABIANIE.

 

Teoretyczna część zajęć będzie miała miejsce na ekspozycji w gabinecie Poznańskiego, zwracając uwagę na aspekt działalności fabryki i proces produkcji tkanin.  Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób w XIX wieku produkowano tkaniny i jak wygląda obecna działalność zakładów włókienniczych. Podejmiemy temat wzornictwa oraz aplikacji wykorzystywanych do zdobienia.

 

Uczestnicy poznają klasyczne wzornictwo z XIX wieku oraz wzory tkanin, które funkcjonują do dziś zarówno we wnętrzach jak i w modzie np.: krata, pepitka. W następnej części zajęć zajmiemy się komponowaniem wzorów na tkaninach wykorzystując aplikacje i ozdoby.

 

Piękno tkwi w szczegółach

Warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 6-12 lat

21 grudnia (sobota), godz. 12:00

Prowadząca: Agata Szymczak

Miejsce: sala edukacyjna

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15                                                                               

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Zapisy: pod nr. tel. 42 254 90 11

 

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat przybliżające sztukę dekoracji. Uczestnicy wykonają formy rzeźbiarskie inspirowane wystrojem pałacu Poznańskich oraz wystawą czasową Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy. W programie zwiedzanie wybranych pomieszczeń pałacu i wystawy czasowej.

 

 

ODDZIAŁ SPORTU I TURYSTYKI

WYSTAWY CZASOWE (KONTYNUOWANE)

Koszykarze i trenerzy. Z dziejów łódzkiej koszykówki

18 października – 31 grudnia 2013 r.

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi

Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

 

Łódzkie obiekty sportowe

24 czerwca 2013 r. – 31 grudnia 2014 r.

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi

Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

 

Maria Kwaśniewska-Maleszewska. W stulecie urodzin

8 lipca – 31 grudnia 2013 r.

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi

Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

WYDARZENIA

190 lat łódzkiego sportu

Prelekcja multimedialna oraz promocja książki Od 1824 roku. Opowieść o łódzkim sporcie

11 grudnia (środa), godz. 17:00

Prowadzący: Sebastian Glica

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi

Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

Wstęp wolny

Łódzki sport narodził 7 czerwca 1824 r. W tym dniu niemieccy majstrzy sukienniczy założyli Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie (Lodzer Bürger Schützengilde). W związku z przypadającą w 2014 roku 190 rocznicą powstania pierwszego łódzkiego stowarzyszenia sportowego, Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na cykl wykładów przybliżających początki i największe osiągnięcia łódzkiego wychowania fizycznego. 

 

 

ODDZIAŁ KULTUR I TRADYCJI WYZNANIOWYCH

Różnorodność Kościoła prawosławnego w świecie

Spotkanie z cyklu Lubię Wiedzieć

8 grudnia (niedziela), godz. 12:00

Prowadzący: ks. Jakub Dmitruk – Parafia Katedralna Św. A. Newskiego w Łodzi

Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi

Plac Wolności 2

Wstęp wolny

 

Prowadzący spotkanie zapozna mieszkańców Łodzi ze zróżnicowaniem geograficznym i etnicznym prawosławia oraz wyjaśni znaczenie słów „autokefalia“ i „soborowość” w odniesieniu do Cerkwi prawosławnej. Prelegent opowie także o funkcjonowaniu Cerkwi w obrządku bizantyjskim i bogactwie jej Tradycji. Szczególną uwagę zwróci na Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – jego dzieje i współczesne oblicze.

 

Ks. Jakub Dmitruk pochodzi z Podlasia, od dwóch lat pełni funkcję wikariusza Katedralnej Parafii Prawosławnej w Łodzi. Ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, obecnie studiuje na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pasjonuje się fotografią i podróżami.

 

MUZEUM KANAŁU „DĘTKA”

Od listopada 2013 do wiosny 2014 „Dętka” jest nieczynna.