Otwarcie Ogródka Dźwiękowego w Parku Staromiejskim

Zapraszam na oficjalne otwarcie Ogródka Dźwiękowego w Parku Staromiejskim. Ogródek jest nową inicjatywą Muzeum Miasta Łodzi.

Ogródek złożony z pięciu maszyn dźwiękowych powstał przy udziale dzieci biorących udział w projekcie edukacyjno-animacyjnym organizowanym przez nasze muzeum. Wpleciony w krajobraz jako komponent małej architektury parkowej, stanie się jednocześnie nieszablonowym narzędziem edukacji kulturalnej.

Dzieciom i ich rodzicom, którzy przyjdą 1 czerwca na Piknik Edukacyjny do Parku Staromiejskiego w godzinach 11.00 - 15.00 gwarantujemy świetną, lecz - co ważniejsze - edukacyjną zabawę. W programie m.in.: koncert w wykonaniu Suavasa Lewego z zespołem przy użyciu powstałych maszyn dźwiękowych, warsztaty ekologiczne, plastyczne i muzyczne dla dzieci starszych i młodszych, warsztaty decoupage dla rodziców oraz spotkanie poświęcone metodom wspierania twórczości dziecka. Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w dźwiękowej grze miejskiej - warto zabrać ze sobą urządzenie (np. aparat telefoniczny) z możliwością odtwarzania plików mp3. Wstęp wolny.

Założeniem projektu „Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim” było zaproszenie mieszkańców Łodzi do odkrywania ogromnego świata dźwięków, gdzie każdy ton, odgłos, szczeknięcie czy szum ulicy, staje się częścią ciągle trwającej symfonii miasta. Jak mawiał John Cage, amerykański kompozytor muzyki współczesnej, przy tym jeden z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury, Cisza nie istnieje – wszystko jest muzyką. Każdy kto otworzy uszy, zamknie oczy, poczuje jak wielka miejska orkiestra gra wokoło oraz jak wiele słuchowych wrażeń dostarcza skupione słuchanie. Dostępne w ogródku machiny można wykorzystać do szukania nowych, ciekawych i nietypowych tonów. Można bawić się, grać, komponować, po prostu rozpocząć wielką przygodę z dźwiękami, poszerzać wyobraźnię i muzyczną wrażliwość.

Ogródek Dźwiękowy w Parku Staromiejskim to tytuł pierwszej części projektu edukacyjnego realizowanego w 2013 roku przez Muzeum Miasta Łodzi w ramach środków grantowych przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Orange oraz Urząd Miasta Łodzi. Zakłada on stworzenie nieszablonowego narzędzia edukacji kulturalnej - Ogródka Dźwiękowego - wraz z metodyką pracy z obiektem dla nauczycieli, zbudowanego metodą upcyclingu. Ogródek będący efektem przeprowadzonych z młodzieżą warsztatów muzyczno-plastyczno-ekologicznych zaistnieje w Parku Staromiejskim na Bałutach, stając się stałym komponentem małej architektury parkowej. Partnerami projektu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz B.I.E.D.A.

W ramach projektu odbyły się liczne warsztaty dla różnych grup, m.in.: warsztaty twórczości dla studentów Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna, warsztaty muzyczno-plastyczno-ekologiczne dla zorganizowanych grup szkolnych z Łodzi, odbywające się w Muzeum Miasta Łodzi, warsztaty artystyczne w szkołach oraz warsztaty radiowe, podczas których powstawały dzwonki do telefonów wykorzystujące dźwięki wydawane przez powstały Ogródek Dźwiękowy.

Wartością projektu jest ożywienie przestrzeni miejskiej poprzez stworzenie narzędzia łączącego w atrakcyjny sposób rekreację parkową z edukacją kulturalną i artystyczną (art-eko-system). Wypracowane przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi scenariusze zajęć lekcyjnych wykorzystujących możliwości nowego narzędzia edukacyjnego wraz metodyką pracy opartą na nowoczesnych formach rozwijania percepcji muzycznej, zostaną zaprezentowane nauczycielom i udostępnione na bezpłatnej licencji Creative Commons do wykorzystywania w codziennej pracy dydaktycznej. Zajęcia w Ogródku Dźwiękowym znajdą się również w stałej ofercie zajęć edukacyjnych Muzeum Miasta Łodzi.

Zapraszam także na konferencję prasową połączoną z próbą generalną (informacja w załączniku)

Maja Jakóbczyk

zastępca dyrektora