NOWA KOLEKCJA SZTUKI W MS1

Niemal 70 prac współczesnych artystów - filmy, fotografie, obrazy i instalacje - zgromadzonych przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych będzie można od piątku 13 grudnia 2013 r. oglądać na wystawie w budynku ms1 Muzeum Sztuki w Łodzi. Tego dnia kolekcja zostanie oficjalnie przekazana muzeum.

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych budowało swoją kolekcję sztuki przez blisko 10 lat w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu". Program zakładał stworzenie lokalnych kolekcji sztuki współczesnej w kilkunastu miastach Polski i realizację programów edukacyjnych.

Wraz z zakończeniem programu w tym roku Towarzystwo kończy swoją działalność w zakresie budowania kolekcji. Wystawa jest podsumowaniem jego działalności, a jednocześnie zapowiedzią przekazania zebranych prac do zbiorów Muzeum Sztuki - poinformował PAP Błażej Filanowski z biura promocji placówki.

Towarzystwo w Łodzi przez czas trwania programu (2004-2013) zakupiło blisko 70 prac 39 artystów. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. grupy Azorro, Cezarego Bodzianowskiego, Tomasza Ciecierskiego, Stanisława Dróżdża, Zuzanny Janin, Zofii Kulik, Roberta Kuśmirowskiego, Konrada Kuzyszyna, Natalii Lach-Lachowicz, Wojciecha Ledera, Zbigniewa Libery, grupy Łódź Kaliska, Katarzyny Kozyry, Jacka Niegody, Joanny Rajkowskiej, Józefa Robakowskiego, Jadwigi Sawickiej, grupy Twożywo czy Ryszarda Waśki.

Twórcy łódzkiej Zachęty zbierali kolekcję, która będzie korespondowała ze zbiorami Muzeum Sztuki w Łodzi i je uzupełniała. Pozyskiwane prace miały też reprezentować przełom XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów.

Prace do kolekcji wybierała komisja ekspertów, w której zasiedli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski i dyrektor muzeum - Jarosław Suchan. W jej zainteresowaniu byli twórcy, którzy świadomie wykorzystują możliwości zapisu cyfrowego, wideo, tworzą instalacje i prace akustyczne.

Dzieła były gromadzone według dwóch wątków tematycznych - prac odnoszących się do Muzeum Sztuki i jego kolekcji m.in. nawiązujących dialog z historią, tradycją i awangardą, a także prac związanych jest z ciałem, przełamywaniem tradycyjnych poglądów związanych z seksualnością oraz poszukiwaniem własnej tożsamości w czasach kultury globalnej. W 2008 roku Towarzystwo podpisało z Muzeum Sztuki w Łodzi umowę o współpracy, przenosząc jednocześnie do placówki swoją siedzibę. Podczas otwarcia wystawy
jego kolekcja zostanie oficjalnie przekazana muzeum.

Wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie można oglądać do 2 marca 2014 r.