Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w okręgu łódzko-kaliskim

- 20 lutego – 6 marca 2014 r.

W związku z obchodzonym 1 marca juz po raz czwarty świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przygotował liczne przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym.

Cykl wydarzeń wpisujących się w obchody rozpoczął się 20 lutego. Do najważniejszych wydarzeń należy uroczystość upamiętnienia żołnierzy drugiej konspiracji, zamordowanych przez komunistyczny aparat terroru, odbywająca się 28 lutego na cmentarzu rzymsko-katolickim na Dołach w Łodzi oraz spotkanie z dr. Przemysławem Dakowiczem oraz dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem, odbywające się 5 marca w siedzibie Oddziału IPN w Łodzi.

Program obchodów

• 20 lutego, godz. 11.30 – wykład Michała Nowaka (archeolog biorący udział w pracach poszukiwawczych zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka) pt. Poszukiwanie miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego w Polsce; prezentacja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Kwatera Ł (w ramach Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim)

Piotrków Trybunalski, Instytut Historii UJK, ul. J. Słowackiego 114/118, bud. „B”

• 24 lutego, godz. 15.00 – wykład dr. Jerzego Bednarka (zastępca naczelnika OBUiAD IPN w Łodzi) pt. Zagadka kapitana „Z 24”. Likwidacja struktur Konspiracyjnego Wojska Polskiego; projekcja filmu Włodzimierza Kuligowskiego pt. Zagadka kapitana „Z 24”

Kalisz, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, ul. Wrocławska 193-195

• 24 lutego, godz. 15.00 – skierowana do nauczycieli łódzkich szkół prezentacja spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji pt. Inka 1946. Ja jedna zginę (reż. Wojciech Tomczyk); prelekcja dr. Krzysztofa Latochy  (OBEP IPN w Łodzi) nt. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego

Łódź, siedziba Oddziału IPN w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35, sala konferencyjna

• 27 lutego, godz. 12.30 – podsumowanie konkursu dla uczniów tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. „Żołnierze wolności” z udziałem dr. Łukasza Michalskiego, zastępcy dyrektora BEP IPN (w ramach Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim)

Tomaszów Mazowiecki, Miejska Biblioteka Publiczna, Plac Kościuszki 18

• 28 lutego, godz. 9.00 – wykład i prezentacja książki dr. Tomasza Toborka (kierownik Referatu Badań Naukowych OBEP IPN w Łodzi) pt. Warszyc. Wyklęty bohater

Radomsko, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

• 28 lutego, godz. 10.40 – prelekcja Artura Ossowskiego (OBEP IPN w Łodzi) w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ramach miejskich uroczystości

Łask, Łaski Dom Kultury, ul. Narutowicza 11

• 28 lutego, godz. 11.00, 14.00 – udział dr. Jerzego Bednarka (zastępca naczelnika OBUiAD IPN w Łodzi) w finale konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci, obudźcie Polskę!” oraz uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (organizatorzy: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Poseł do PE Janusz Wojciechowski, Senator RP Grzegorz Wojciechowski)

Opoczno, ZSP nr 1 im. ks. Stanisława Staszica, ul. Kossaka 1; Kolegiata św. Bartłomieja, ul. Kościelna 2

• 28 lutego, godz. 12.00 – II edycja konkursu historycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Gloria Victis! Życie i działalność pułkownika Witolda Pileckiego” pod patronatem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego (I etap) (organizatorzy: IPN Łódź, ZSP nr 1 w Piotrkowie Tryb., Klub Historyczny im. gen. „Grota” w Piotrkowie Tryb., MBP im. A. Próchnika w Piotrkowie Tryb.)

na terenie szkół z obszaru działania Oddziału IPN w Łodzi, które zgłosiły udział
w konkursie

• 28 lutego, godz. 13.00 – uroczystość poświęcona żołnierzom konspiracji antykomunistycznej grzebanych na cmentarzu na Dołach w Łodzi

Łódź, cmentarz rzymsko-katolicki pw. św. Wincentego na Dołach, ul. Smutna 9