Muzeum Pałac Herbsta zaprasza uczniów wszystkich typów szkół

Warsztaty prowadzone we wnętrzach Pałacu Herbsta:

 

_____    W jadalni i w kredensie

to opowieść o dawnych obyczajach, wspólnym celebrowaniu posiłków, wyposażeniu kuchni i jadalni; zaś, aby poznanie życia codziennego „wokół jadalni” było pełniejsze, wspólnie przygotowujemy jadłospisy np.: na wystawny obiad, na podstawie przepisów  kulinarnych z XIX-wiecznej książki kucharskiej; alternatywą jest nakrywanie wielkiego stołu w sali balowej i sprawdzenie umiejętności używania sztućców oraz odpowiedniego zachowania. Naprawdę warto spróbować!!

Prowadzenie: Magdalena Michalska-Szałacka ((kl. IV – VI, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)

 

_____  W kuchni i w jadalni czyli sztuka smaku

Zajęcia w formie wykładu, podczas którego omawiamy wygląd i wyposażenie XIX-wiecznej pałacowej kuchni, pokoju kredensowego, jadalni, a także zasady savoir vivre’u; na zakończenie poznajemy przykłady współczesnego designu, wzornictwa przemysłowego stanowiącego wyposażenie kuchni i jadalni z XX, a także XXI wieku.
Prowadzenie: Magdalena Michalska-Szałacka (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci)

 

 

_____  W co się bawić

Ciekawi nas jak mieszkańcy pałaców spędzali czas wolny, jak przyjmowali gości, organizowali bale, wieczorki taneczne i literackie....czyli jak wyglądało życie niecodzienne w XIX-wiecznym domu; a jak wychowywane były dzieci w  zamożnych domach....Czy  miały rzeczywiście tak dużo swobody?? A na koniec spotkania w Pałacu Herbsta - pobawmy się i my!

Prowadzenie: Magdalena Michalska-Szałacka (kl. IV – VI, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne)

 

 

_____  Raz dwa trzy ….Pałac znasz i Ty!

Dla najmłodszych proponujemy niekonwencjonalne zwiedzanie Muzeum, pełne czarów i niespodzianek. Wymagana znajomość zaklęć!

Prowadzenie: Anna Rosiak, Tatiana Szymańska (kl. 0-III)

 

 

_____  Drzewo pokoleń

Chcielibyście poznać zasady tworzenia drzewa genealogicznego, a może stworzyć drzewo przodków własnej rodziny? Zapraszamy do Pałacu, gdzie na przykładzie rodziny Scheiblerów i Herbstów odkryjemy tajemnice genealogii.

Prowadzenie: Tatiana Szymańska (kl. III – V)

 

 

_____  Mali Projektanci w Pałacu Herbsta

Zapraszamy na niezwykłą wędrówkę po wnętrzach Pałacu, gdzie wspólnie zastanowimy się, czym jest Pałac i jaką rolę spełnia? Po czym rozpoznajemy obecne w pałacu pomieszczenia? Jak należy zaprojektować wybrany pokój, żeby poczuć się w nim dobrze? Wszystko w rękach Małego Projektanta!

Prowadzenie: Tatiana Szymańska (kl. I – VI)

 

 

 

 

_____  Tajemnice Orientu

- zapraszamy na niezwykłą podróż Wielkich Odkryć Geograficznych w Pałacu Herbsta, podczas której uczestnicy warsztatów poznają przyczyny dalekich wypraw, a także kraje, do których dotarli odważni wędrowcy. We wspólnej zabawie Odkrywcy poznają tajemnice wschodniej kaligrafii.

Prowadzenie: Tatiana Szymańska (kl. IV-VI i gimnazja)

 

 

- wśród licealistów mistrzem w technice malowania na jedwabiu może zostać każdy! Wystarczy udział w warsztatach, które naświetlą dzieje malarstwa chińskiego oraz mody na sztukę orientu w Europie w 2 połowie XIX wieku.

Prowadzenie: Tatiana Szymańska (szkoły ponadgimnazjalne)

 

 

_____  Linia, kobieta i kwiat. O secesji.

- uczniów kl. IV-VI oraz gimnazjalistów zabierzemy w fascynujący świat secesji, pełen zawiłych roślinnych wzorów, barwnych motyli i zwiewnych postaci. Oglądając pochodzące z przełomu XIX i XX wieku przedmioty, uczestnicy poznają cechy sztuki secesyjnej. Będą mieli także okazję wczuć się w role artystów, wykonując rysunek na podstawie wzorników największych secesyjnych twórców.

Prowadzenie: Anna Rosiak (kl. IV-VI i gimnazja)

 

 

- licealistom proponujemy bogato ilustrowany wykład, w czasie, którego poznają twórczość najważniejszych artystów secesyjnych. Sposobem na utrwalenie wiadomości jest uzupełnienie kart pracy, które uczestnicy mogą zachować, jako notatki z zajęć.

Prowadzenie: Anna Rosiak (szkoły ponadgimnazjalne)

 

 

_____  Inspiracja-dekoracja

Zapraszamy na inspirujący spacer po Pałacu Herbsta! Wspaniałe wnętrza pobudzą wyobraźnię i kreatywność pozwalając zaprojektować element wyposażenia poprzez stworzenie pracy plastycznej.

Prowadzenie: Anna Rosiak (kl. IV – VI, szkoły gimnazjalne)

 

 

_____   Na ostatni guzik

Jak ubierali się ludzie sto lat temu? Co zakładali na bal, a co na polowanie? Jakie stroje nosili mieszkańcy Pałacu Herbsta? Co można znaleźć w pałacowej garderobie? Tiurniury, surduty i pantalony – stroje i słowa, które wyszły z użycia, powrócą podczas warsztatów, aby uczestnicy mogli ubrać papierową laleczkę według ówczesnej mody!

Prowadzenie: Anna Rosiak (kl. IV-VI)

 

 

_____  Pałacowe maniery

Co zdradzało brak wychowania w XIX i na początku XX wieku? Czego powinni wystrzegać się – kobieta i mężczyzna – aspirujący do miana damy i gentelmana? Zwiedzając pałacowe wnętrza poznamy kilka zasad pochodzących z ówczesnych poradników i podręczników savoir-vivre.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal, Anna Rosiak (kl. IV-VI)

 

 

Warsztaty prowadzone w Galerii Sztuki Dawnej:

 

 

_____  Muzzealne Puzzle

Obraz Jana Matejki powiększony dwukrotnie – to niemożliwe! Nie w naszym muzeum! Zapraszamy na niesamowite warsztaty, na których każdy będzie miał szansę przyjrzeć się szczegółom obrazów. Jak? Dzięki ogromnym puzzlom. Nic się na nich nie ukryje! Oprócz zabawy „serwujemy” garść informacji niezbędnych do zrozumienia obrazu.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal (kl. IV – VI, szkoły gimnazjalne)

 

 

_____Gdzie są moje obrazy?

próba skoncentrowania uwagi, sprawdzenie swojej spostrzegawczości oraz poznanie podstawowych terminów z dziedziny plastyki: portret, pejzaż, barwa itp. Mając do dyspozycji przedmioty przedstawione na obrazach oraz powiększone fragmenty dzieł grupy uczestników rozpoczną poszukiwania swojej kolekcji, którą łączy motyw, temat.  Na koniec każda grupa stworzy własne „dzieło” zgodne z motywem przewodnim swojej kolekcji.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal (kl. 0 – VI)

 

 

_____Portret

_____Malarstwo europejskie (XV-XVIII wiek)

Malarstwo jest jednym z wielu języków, za pomocą, którego możemy się komunikować. Potrzeba odrobiny wrażliwości, spostrzegawczości i wiedzy. Wykorzystamy je pracując ze specjalnie dla Was przygotowanymi materiałami edukacyjnymi.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne 

 

 

Warsztaty prowadzone na Księżym Młynie:  

                          

_____Jaki Młyn? Księży Młyn!!!

Spacer po osiedlu przybiera charakter podchodów. Podążać będziemy śladem wskazówek pozostawionych nam przez tajemniczy głos z przeszłości

Prowadzenie: Katarzyna Kończal, Anna Rosiak, Tatiana Szymańska (kl. I-III)

 

 

_____Księży Młyn - miasto w mieście

Zabawimy się w kartografów. Spacerując po Księżym Młynie sporządzimy mapy, które pomogą w samodzielnym odkrywaniu miasta w mieście.

Prowadzenie: Katarzyna Kończal, Anna Rosiak, Tatiana Szymańska (kl. IV-VI, szkoły gimnazjalne

i ponadgimnazjalne

 

Z wyrazami szacunku,

Tatiana Szymańska

Dział Edukacji

Muzeum Pałac Herbsta

ul. Przędzalniana 72

tel. 42 674 96 98 w.35

e-mail: edu.herbst@msl.org.pl

Muzeum Pałac Herbsta na Facebooku