Muzeum Miasta Łodzi w wakacje

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu w Muzeum Miasta Łodzi:

18.08.2013 r. godz. 15:00 „Jak napisać dobrą bajkę po łódzku?” – warsztaty literackie dla dorosłych w ramach projektu „Ludzki język łódzki”

20.08.2013 r. godz. 11:00 „Alchemia obrazu” – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wielu 10-18 lat

21, 22, 23. 08.2013r. godz. 10:00 „Słucham Łódź” - dźwiękowe warsztaty integracyjne z osobami niewidomymi w ramach projektu „Tkalnia dźwięku”

 

Szczegóły znajdziecie Państwo poniżej.

Data: 18 sierpnia 2013 r. godz. 15:00

Tytuł: Jak napisać dobrą bajkę po łódzku?

Prowadzenie: Prof. Elżbieta Umińska-Tytoń

Wstęp: Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod nr tel. 42 254 90 40 lub p.dzwonkowska@muzeum-lodz.pl

Opis: Bezpłatne warsztaty dla dorosłych organizowane w ramach projektu „Ludzki język łódzki”. Podczas spotkania z Prof. Elżbietą Umińską - Tytoń, językoznawcą, uczestnicy zapoznają się ze specyficznymi słowami i formami gramatycznymi składającymi się na charakter języka używanego przez mieszkańców Łodzi i okolic – zarówno w zakresie mowy potocznej jak i nazw własnych. Próba stworzenia łódzkiego słownika jak i rozmowa na temat uwarunkowań jego powstania i przemian będzie wskazówką dla językowej warstwy prac zgłaszanych na literacki konkurs.

 

Data: 20 sierpnia o godzinie 11.00

Tytuł: Alchemia obrazu

Prowadzenie: Monika Urbańska

Wstęp: Koszt udziału w zajęciach 3zł (bilet ulgowy na wystawy czasowe). Wymagana wcześniejsza rezerwacja w Dziale Upowszechniania i Edukacji, pod  numerem telefonu 042 254 90 11.

Opis: Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat towarzyszące wystawie „Kajetan Sosnowski. W poszukiwaniu prawdy”. Fizyka i chemia to nauki ścisłe, które w szkole wydają się być obowiązkiem i koniecznością. A gdyby tak spojrzeć na nie jak na część naszego codziennego życia? Przecież w naszym organizmie bezustannie zachodzą reakcje chemiczne i fizyczne, lecz nie przywiązujemy do nich wagi, uznając je za coś zupełnie naturalnego. Skoro więc jest to dla nas tak oczywiste, że aż niezauważalne, można wyrazić je w naszych pasjach czy zainteresowaniach. Kajetan Sosnowski wyrażał je poprzez malarstwo, łącząc wzory, reakcje chemiczne, struktury związków we właściwe obrazy. Zafascynowany zmieniającym się otoczeniem, wizją sztuki ulegającej nieustannym wpływom niezależnych czynników, stworzył alchemię dzieła, która zaowocowała cyklem z lat 70-tych Obrazów chemicznych. Potraktował płótna jak eksperyment naukowy, w którym widział świat jako pewien stan energetyczny. Prace Sosnowskiego staną się pretekstem do stworzenia warsztatów plastycznych, mających na celu ukazanie sztuki jako totalnej, współgrającej z ludźmi, naturą i zachodzącymi zmianami w świecie materialnym i duchowym. Sztuka jako jeden wielki eksperyment naukowy, mogący zaistnieć na płótnie.

 

Data: 21,22 i 23 sierpnia 2013 r. godz. 10:00

Tytuł: Słucham Łódź

Prowadzenie: Suavas Lewy

Wstęp: bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 40.

Opis: Warsztaty dźwiękowe ze Suavasem Lewym – łódzkim gitarzystą, performerem, kompozytorem, wokalistą, różnoinstrumentalistą, których celem jest skonfrontowanie wrażliwości słuchowej i wyobraźni dźwiękowej osób niewidomych i widzących. Uczestnicy warsztatów przekonają się, iż Łódź można nie tylko oglądać, można ją także usłyszeć.

Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy wykonają różnorodne ćwiczenia, polegające na tym, że osoby niewidome opiszą słowem usłyszany dźwiękowy krajobraz danego, specyficznego miejsca, a osoby widzące i słyszące na podstawie obejrzanego, bez fonii,  filmu postarają się opowiedzieć, co można usłyszeć w takim momencie.

Warsztaty odbędą się w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi - w Pałacu Poznańskich.

Czy to, co słyszymy, jest odbierane tak samo przez osoby widzące i niewidome?

W jaki sposób opisują dźwięki osoby niewidzące, a jak widzące?

Czy to, co dźwiękowo wyobrażamy sobie na podstawie obrazu, jest spójne ze stanem faktycznym?

Ile tracimy nie słysząc?

 

Dodatkowych informacji na temat warsztatów udziela:

Dział Edukacji i Upowszechniania

Anna Łagodzińska (042 254 90 11), a.lagodzinska@muzeum-lodz.pl

Paulina Dzwonkowska (042 254 90 40), p.dzwonkowska@muzeum-lodz.pl

 

Z poważaniem,

Matylda Cygan
Specjalista ds. marketingu
tel.: 42 254-90-94
mail: promocja@muzeum-lodz.pl

Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15
91-065 Łódź
tel.  42 654-03-23 /  42 254-90-15
www.muzeum-lodz.pl
muzeum@muzeum-lodz.pl

Odwiedź nas na Facebooku: www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi