Konkurs „ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – ZAPOMNIANY BOHATER”

Regulamin III edycji międzyszkolnego

konkursu historyczno-plastycznego

„ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – ZAPOMNIANY BOHATER”

I.ORGANIZATOR

Szkoła Podstawowa nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego w Łodzi

(informacje -  Anna Stibbe – opiekun konkursu tel.42 655 34 95).

II.ADRESAT KONKURSU

Uczniowie klas VI szkół podstawowych oraz uczniowie klas I łódzkich gimnazjów.

W konkursie mogą wziąć udział pojedyncze osoby lub zespoły dwuosobowe.

III.CELE KONKURSU

• budzenie zainteresowania historią najnowszą;
  • kształtowanie postawy patriotycznej;
  • kształtowanie świadomości i postaw obywatelskich;
  • podnoszenie poziomu wiedzy historycznej.

IV.PRZEDMIOT OCENY KONKURSOWEJ

Przedmiotem oceny konkursowej w I części konkursu jest projekt znaczka propagującego wybraną postać Żołnierza Wyklętego, w II części konkursu prezentacja ustna wybranej postaci Żołnierza Wyklętego.

Przy ocenie projektu znaczka Komisja w szczególności uwzględni:

-     zawartość merytoryczną,

-     przejrzystość i komunikatywność przekazu,

-     adekwatność zastosowanych środków plastycznych do tematu,

-     oryginalność pracy, szata graficzna.

Ocena prac w II części konkursu obejmie:

-     ciekawy sposób ustnej prezentacji wybranego bohatera,

-     zawartość merytoryczną – znajomość dokonań i czynów prezentowanego Żołnierza Wyklętego,

-     uzasadnienie wyboru.

V.ZALECANE ŹRÓDŁO

VI.STRUKTURA I PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach:

I etap – szkolny

II etap – międzyszkolny.

Eliminacje konkursowe na I etapie przeprowadzi Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły. Eliminacje konkursowe na II etapie przeprowadzi Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 30.

Etap I - szkolny

Szkolna Komisja Konkursowa przeprowadza eliminacje konkursowe, wybierając prace –            projekt znaczka propagującego wybraną postać Żołnierza Wyklętego - maksymalnie        trzech uczniów lub trzech zespołów dwuosobowych, które wezmą udział w II etapie     konkursu.

Etap II - międzyszkolny

I część – ocena prac plastycznych – projektów znaczka propagującego wybraną postać   Żołnierza Wyklętego.

Wymagania:

• prace powinny być wykonane w formacie A3  (30 cm x 42 cm),
  • technika pracy dowolna – plastyczna płaska,
  • do pracy należy załączyć metryczkę z danymi autora pracy oraz nazwą jego szkoły,
  • zgodę rodziców na wykorzystanie wykonanej pracy plastycznej w celach konkursowych.

Komisja Konkursowa wybierze najlepsze prace uczniów, którzy zaprezentują ustnie wybraną postać Żołnierza Wyklętego w II części konkursu.

II część - ustna prezentacja wybranej postaci Żołnierza Wyklętego. Czas trwania prezentacji nie powinien przekraczać 10 minut. Wystąpienie może być wzbogacone prezentacją multimedialną.

Finalistami zostaną uczniowie, autorzy prac zakwalifikowanych do II części konkursu. Laureatami konkursu zostaną uczniowie, których Komisja Konkursowa oceni najwyżej i przyzna miejsca I – III.

VII.TERMINARZ KONKURSU

• zgłoszenie szkół do konkursu: do 17 stycznia 2014 r.
  • Eliminacje na I etapie – do 17 stycznia 2014 r.
  • Eliminacje na II etapie:

I część -  dostarczenie prac do SP nr 30 w Łodzi: do 12 lutego 2014 r.,

II część - prezentacja ustna uczniów zakwalifikowanych w I części konkursu

3 marca 2014 r., w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 30 w Łodzi.

(O godzinie przeprowadzenia eliminacji konkursowych szkoły zostaną powiadomione drogą elektroniczną.)

VIII.ZGŁASZANIE UCZNIÓW DO KONKURSU

Kartę zgłoszenia uczestnictwa w konkursie (w załączeniu) należy przesłać pocztą, faksem lub pozostawić w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 30 w Łodzi.

Szkoła Podstawowa nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego

ul. Rysownicza 1/3, 91-855 Łódź

tel./fax 42 655-34-95

e-mail:  sp30lodz@tlen.pl

IX.MIEJSCE PRZEPROWADZENIA ELIMINACJI KONKURSOWYCH

Eliminacje konkursowe na I etapie zostaną przeprowadzone w szkołach, które zgłosiły swój udział. Na II etapie eliminacje zostaną przeprowadzone w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Rysowniczej 1/3 w Łodzi.

X.SPOSÓB I TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW

Spośród złożonych i spełniających wymogi prac Komisja Konkursowa wybierze najlepsze, które zostaną zaprezentowane przez autorów w II części konkursu. O zakwalifikowaniu się do II części konkursu uczestnicy zostaną poinformowani drogą elektroniczną i telefonicznie. Wyniki zostaną również zamieszczone na stronie internetowej SP nr 30 w Łodzi.

XI.NAGRODY

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Finaliści konkursu i ich nauczyciele zostaną uhonorowani dyplomami po zakończeniu II części konkursu w dniu 3 marca 2013 r.

XII.UWAGI KOŃCOWE

1.Praca zgłoszona do konkursu musi być stworzona specjalnie i wyłącznie dla celów niniejszego konkursu oraz pozostanie własnością Szkoły Podstawowej  nr 30 w Łodzi.

1. Twórcami zgłoszonej pracy mogą być tylko uczestniczący w konkursie         uczniowie.

3.Każdy uczeń przystępując do II części eliminacji konkursowych zobowiązany jest do okazania ważnej legitymacji szkolnej.

1. Wyniki konkursu zatwierdzone przez Komisję Konkursową są ostateczne.
  2. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację danych   osobowych (wyników konkursu) na stronie internetowej SP 30 w Łodzi oraz na publikację zdjęć.

XIII.ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1 - KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W KONKURSIE