Konferencja poświęcona filmowi turystycznemu

Konferencja przygotowana jest przez International Tourfilm Academy we współpracy z Polish Tourfilm Academy, International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT, Wydział Nauk Geograficznych i Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Se-Ma-For Film Studio, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK. Konferencję poprowadzi Pan Profesor Tomasz Kłys - Kierownik Zakładu Historii i Teorii Filmu z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Honorowymi gośćmi Konferencji będą: Alexander V. Kammel – założyciel, kreator i dyrektor International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT oraz David Cooper – najlepszy filmowiec świata roku 2009.Trzeba mocno podkreślić obecność podczas Konferencji p. Małgorzaty Kamińskiej-Bruszewskiej, która wraz z mężem Ś.P. profesorem Wojciechem Bruszewskim stworzyła najlepszy film turystyczny świata roku 2008 „Łódź Miasto Kultury”.

 

Ramowy Program Konferencji:

 

9.30 – 10.00 powitanie gości podczas wystawy Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, kawa, herbata

 

I część Konferencji

Prezentacja przykładowych pięciu filmów z grupy najpiękniejszych filmów świata, światowych zwycięzców Grand Prix  CIFFT w okresie 1989 - 1996

 

1989 - “Hong Kong behind the mask” (Hong Kong / GB) 12 min.

1990 - “Vienna Winterlove” (Austria) 20 min.

1992 - “Fields of jade” (Thailand) 12 min.

1994 - “Sinfonie Berlin” (Germany) 22 min.

1995 - “Wien in 1001 Bildern” (Austria) 24 min.

dyskusja

poczęstunek

 

II część Konferencji

Prezentacja przykładowych pięciu filmów z grupy najpiękniejszych filmów świata, światowych zwycięzców Grand Prix  CIFFT w okresie 1997 - 2004 

 

1999 - “Time4Vienna” (Austria) 10 min.

2000 - “Computer Game (Hong Kong - China) 7 min.

2001 - “Pyhrn Eisenwurzen - das sagenhafte Land” (Austria) 14 min.

2003 - “Discover the joy of Austria” (Austria) 4 min.

2004 - “Tanzania. Authentic Africa” (Tanzania) 10 min.

dyskusja

poczęstunek

 

III część Konferencji

Prezentacja przykładowych pięciu filmów z grupy najpiękniejszych filmów świata, światowych zwycięzców Grand Prix  CIFFT w okresie 2005 - 2013

 

2007 - “The Vienna Collection” (Austria) 7 min.

2008 - “Łódź - City of Culture” (Poland) 12,46 min.

2009 - “Turismo de Segovia: de todo para todos” (Spain) 9,18 min.

2011 - “Mexico en tus Setidos” (Mexico) 6,43 min.

2013 - “Definetely Dubai” (Dubai) 8,40 min

dyskusja

poczęstunek

 

IV część Konferencji

Podsumowanie 25 lat filmu turystycznego na świecie, dyskusja o tym jak film ewaluował, jaka była jego wartość poznawcza i naukowa w ciągu tego ćwierćwiecza i jakie są prognozy na przyszłość.

 

ok godz. 16.00

Staropolska Wigilia przygotowana przez Foundation Tourfilm Academy

Opłatek, kolacja wigilijna, Mikołaj, nagrody Tourfilm Academy

 

 

Krótka informacja o międzynarodowej współpracy i działaniach Foundation Tourfilm Academy

 

Od kilkunastu lat działamy w zakresie promocji turystyki na świecie ze szczególnym naciskiem na promocję poprzez film - najbardziej atrakcyjne i o największym zasięgu narzędzie promocji turystycznej. Od dziewięciu lat jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmowego FilmAT – Film, Art & Tourism Festival www.filmat-festival.com, działającego pod najwyższymi patronatami państwowymi na czele z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polską Organizacją Turystyczną, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Festiwal jako jedyny w Polsce zrzeszony jest w CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique - www.cifft.com) w Wiedniu z piętnastoma innymi festiwalami takimi jak New York Festivals (którego medal prezentowany jest zawsze przed cyklem “Boso przez świat”), Tourfilm Brazil we Florianopolis, Festiwal w Berlinie przy Targach ITB, Festiwal w Los Angeles, czy jeden z największych w świecie festiwali filmów korporacyjnych, społecznych i turystycznych Cannes Corporate Media & TV Awards. Stowarzyszenie CIFFT obchodzi w tym roku wielki jubileusz 25-lecia. Przez ćwierć wieku ta międzynarodowa prestiżowa organizacja we współpracy ze wszystkimi zrzeszonymi festiwalami doprowadza co roku do wyboru najpiękniejszego filmu turystycznego świata, który otrzymuje światowe Grand Prix CIFFT. Biorąc pod uwagę silną pozycję jaką zdobyliśmy na międzynarodowym rynku filmowym staramy się jak najefektywniej promować Polskę i jej największe atrakcje turystyczne.

Czynimy to poprzez wydawany przez nas międzynarodowy magazyn (kwartalnik) dla VIP-ów „Film, Art & Tourism” i poprzez działania Polish Tourfilm Academy www.tourfilm-academy.com. Oba przedsięwzięcia towarzyszą Festiwalowi.

Siedem lat temu powołaliśmy do życia Polish Tourfilm Academy, w ślad za nią środowisko międzynarodowe zadecydowało o powołaniu International Tourfilm Academy. Partnerami i członkami Akademii są ważne dla turystyki i filmu uczelnie, światowe organizacje turystyczne, wytwórnie filmowe, firmy i instytucje. Konferencje Akademii łączą środowiska związane z filmem, jego profesjonalną produkcją i promocją poprzez film. Ważnymi uczestnikami konferencji są zawsze naukowcy, którzy oceniają jak zmienia się film turystyczny i w jakim kierunku zmierza. Od dwóch lat równolegle do nagród festiwalowych przyznajemy specjalną statuetkę turystycznej sowy - „Tourist Owl” dokumentom, które mogą służyć nauce. W komisji jurorskiej zasiadają naukowcy państwowych uczelni z Warszawy i Łodzi.

Ten rok jest szczególny w działalności organizacji CIFFT i całej naszej festiwalowej rodziny. Jak już wyżej pisałam obchodzimy jubileusz 25-lecia filmu turystycznego. Ćwierć wieku wybierany jest bowiem co roku najpiękniejszy film turystyczny świata. Organizacja CIFFT może więc poszczycić się cennym archiwum filmowym, które posłuży jej założycielowi i dyrektorowi Alexandrowi Kammelowi do stworzenia publikacji naukowej na temat filmu turystycznego na świecie. Prowadzone są rozmowy na temat pracy doktorskiej pod opieką naukową Pana Profesora dr hab. Tomasza Kłysa z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Mieliśmy przyjemność gościć Pana Profesora Tomasza Kłysa i posłuchać jego wykładu podczas Konferencji Tourfilm Academy, która odbyła się przy Festiwalu FilmAT w maju w Warszawie na temat promocji poprzez film w ostatnim 25-leciu.

Ale najważniejsza będzie dla nas konferencja naukowa, którą organizujemy w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim (Wydziałem Nauk Geograficznych i Instytutem Kultury Współczesnej). Ta międzynarodowa konferencja z okazji 25-lecia filmu turystycznego na świecie, o tym jak film ewaluował, jaka była jego wartość poznawcza i naukowa w ciągu tego ćwierćwiecza, w jakim kierunku zmierza, odbędzie się w pięknym Pałacu Biedermanna w dniu 5 grudnia.

W Konferencji weźmie oczywiście udział Alexander V. Kammel - twórca organizacji CIFFT i jednakowej w ciągu tych 25 lat skomplikowanej procedury wybierania najpiękniejszego filmu turystycznego świata.

Partnerem Konferencji będzie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Podkreślamy, iż Region Łódzki mocno podkreślił swój udział i wielki profesjonalizm w całej historii filmu turystycznego na świecie: wielkie zwycięstwo filmu „Łódź miasto kultury” - najlepszy film turystyczny świata Grand Prix CIFFT 2008, ogromna ilość nagród na wszystkich festiwalach zrzeszonych w CIFFT dla filmów Leśnego Studia Filmowego Lasów Państwowych w Bedoniu, nagrody dla Sieradza za promowanie poprzez film dziedzictwa Antoine'a, nagrody dla Łowicza. Trzeba tu także powiedzieć o uczestnictwie w komisjach jurorskich Zbigniewa Żmudzkiego – prezesa Se-ma-for-a, jest on przecież od lat przewodniczącym jury polskiego festiwalu FilmAT i członkiem jury Festiwalu w Cannes. Pan Zbigniew Żmudzki jest też prezesem Polish Tourfilm Academy. Pan Andrzej Danowski – dyrektor CFK PTTK jest przewodniczącym naukowej komisji jurorskiej turystycznej sowy - Tourist OWL. Trzeba tu także podkreślić, iż statuetkę turysty za całokształt działalności otrzymała Łódzka „Filmówka” i Studio Se-ma-for.

 Z wyrazami szacunku

 Ewa Kotus

Dyrektor FilmAT Festival

Prezes Foundation Tourfilm Academy

Tel. +48 739 000 396