Kolorowa Tolerancja 2014

W tym roku ma miejsce jubileuszowa XV edycja Kolorowej Tolerancji, która wraz z Hejtstop będzie zamalowywać „hejty”. W całej Polsce obelżywe napisy na murach będą usuwane przez uczestników akcji. W Łodzi dzięki Kolorowej Tolerancji przywrócimy świeżość muralowi z Aleksym Rżewskim, zasłużonym, łódzkim prezydentem.

            W dniu 21.03. 2014 r. uczniowie, seniorzy, wszyscy zainteresowani łodzianie będą mogli odwiedzić otwarte specjalnie dla nich świątynie (cerkiew Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego 56, synagogę przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 28 , kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 83, kościół WNMP przy ul. Kościelnej 8/10 i kościół Mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 27), i cmentarze (Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej i Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej). Będą na nich czekać przedstawiciele świątyń i przewodnicy PTTK, którzy dla umówionych grup opowiedzą o tradycjach religijnych, historii miejsca i ludzi, którzy tworzyli łódzki, kulturowy tygiel. W trakcie spaceru uczestnicy będą mieć za zadanie fotografowanie obelżywych napisów na murach, aby później udostępnić je na stronie internetowej Hejstop (http://hejtstop.pl ), dzięki czemu w przyszłości zostaną one zamalowane.

            O godzinie 12:00 władze miasta wraz z uczniami z Gimnazjum nr XV usuną emblematy i napisy z wizerunku Aleksego Rżewskiego przy ulicy Wólczańskiej 61

            Następnie uczestnicy rajdu po czterokulturowym mieście będą zaproszeni na wykład i pokaz filmu „Przebój” do Centrum Dialogu im. M. Edelmana przy ulicy Wojska Polskiego 83.

 

 

Program szczegółowy

20.03.2014

Centrum Dialogu im. M. Edelmana ul. Wojska Polskiego 83

g. 18.00

Język nienawiści na murach. 15-lecie Kolorowej Tolerancji – dyskusja o początku akcji, jej historii, efektach i podejmowanych działaniach

 

21.03.2014

Od  9:00  do 14:00

Otwarte będą łódzkie świątynie i cmentarze:

-synagoga przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 28,

-kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 83,

-kościół WNMP przy ul. Kościelnej 8/10 

-kościół Mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 27

Od godz. 10:00 do 14:00 otwarta będzie

-cerkiew Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego 56

Nekropolie

-Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej (wejście na część katolicką)

-Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej (brama główna)

 O godzinie 10:30 na każdym z cmentarzy zorganizowany będzie spacer pod opieką przewodnika z łódzkiego oddziału PTTK – za potwierdzeniem, prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa)

Dodatkowo o godzinie 9:30 i 11:30 w trzech świątyniach odbędą się wykłady o historii i tradycji różnych religii, dla umówionych grup szkolnych.

-synagoga przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 28 ,

-kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 83,

-kościół WNMP przy ul. Kościelnej 8/10

O godzinie 10:30 i 11:30  odbędą się wykłady o historii i tradycji społeczności prawosławnej, dla umówionych grup szkolnych

-cerkiew Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego 56,

O godzinie 14:15 odbędzie się wykład o historii i tradycji związanych z kościołem mariawickim

-kościół Mariawitów przy ul. Franciszkańskiej 27

g. 12:00

Uroczyste zamalowanie obelżywych napisów i symboli na muralu pierwszego prezydenta Łodzi w II RP – Aleksego Rżewskiego przy ulicy Wólczańskiej 61, z udziałem władz miasta i uczniów gimnazjum nr XV, którego patronem został wybrany Aleksy Rżewski.

g. 13:00

Finał Kolorowej Tolerancji w Centrum Dialogu im. M. Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83). Prelekcja o wielokulturowej Łodzi i pokaz filmu Jacka Grudnia o Aleksym Rżewskim - „Przebój”.