Digital Scholarly Commons: Życie żydowskie w międzywojennej Łodzi

10 czerwca 2015 w Archiwum Państwowym odbyło się spotkanie dotyczące nawiązania współpracy naukowo - edukacyjnej w ramach projektu Żydowska Łódź DSC. Kierownikiem projektu jest Prof. Halina Goldberg z Indiana University-Bloomington. Celem spotkania było przedstawienie koncepcji DSC i rozmowa o kształcie dalszych wspólnych działań edukacyjnych i naukowych w ramach tego przedsięwzięcia. Przedstawicielem ŁCDNiKP była Katarzyna Gostyńska konsultant ds edukacji regionalnej.
Do rozmów zostali zaproszeni jeszcze m in :
Centrum Dialogu im Marka Edelmana,
Instytut Hstorii,
UŁ,
UMŁ,
Przedstawiciele z muzeów i in.
W trakcie spotkania przedstawiono propozycje wykorzystania platformy w procesie edukacji dzieci i młodzieży.Panie Joanna Szczepaniak nauczycielka z SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim i Renata Olczyk nauczycielka z SP nr 1 w Poddębicach zaprezentowały swoje scenariusze lekcji i karty pracy. Scenariusze będą dostępne na platformie w najbliższym czasie.

Digital Scholarly Commons: Życie żydowskie w międzywojennej Łodzi (żydowska Łódź DSC) jest wielopłaszczyznową stroną internetową, która łączy w sobie funkcje wirtualnego muzeum, archiwum cyfrowego, wystawy on-line, oraz platformy komunikacji naukowej. Żydowska Łódź DSC oferuje wiele poziomów dostępu i wiele ścieżek.

Projekt Żydowska Łódź DSC ułatwia dotarcia do szerokiego grona odbiorców na terenie różnych grup wiekowych na całym świecie. Inspiracją do powstania projektu była multimedialna wystawa o dzielnicy żydowskiej w przedwojennej w Łodzi "W kuchni pani Goldberg," w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jednocześnie Żydowska Łódź DSC służy zmieniającym się potrzebom zwiedzających: daje możliwość zdobycia głębszej wiedzy, zbadania archiwalnych zdjęć i dokumentów, słuchania przedwojennych nagrań muzyki popularnej, bycia świadkami autentycznych rozmów z gospodarzami. W swojej roli jako zasobu edukacyjnego oferuje innowacyjne środowisko uczenia się dla uczniów na różnych poziomach i służy jako źródło informacji dla nauczycieli.