75. rocznica pierwszego transportu do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof) Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego transportu Żydów do niemieckiego nazistowskiego ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem, rozpoczną się 8.12.2016 roku o godzinie 9:00 na Stacji Radegast. Muzeum Tradycji Niepodległościowych serdecznie zaprasza wszystkich chcących upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Kulmhof (Chełmno nad Nerem) to pierwszy w historii niemiecki obóz zagłady, miejsce szczególne w tragicznych dziejach Holokaustu. Zbrodniczą działalność rozpoczął jeszcze przed Konferencją w Wannsee (styczeń 1942), gdzie luminarze III Rzeszy podjęli formalną decyzję o tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. W procesie mordowania na skalę przemysłową pełnił rolę quasi-laboratorium, w którym testowano metody jak najskuteczniejszego zabijania. Był to także najdłużej funkcjonujący niemiecki obóz natychmiastowego uśmiercania i jedyny, który zamknięto (kwiecień 1943) i ponownie uruchomiono w marcu następnego roku. W odróżnieniu od innych miejsc zagłady ofiary gazowano tu nie w komorach stacjonarnych, ale w ciężarówkach. Szacuje się, że w Kulmhof zamordowano łącznie ok. 200 tys. kobiet, dzieci i mężczyzn – w zdecydowanej większości Żydów, a także 4 300 Romów, prawdopodobnie grupę czeskich dzieci i kilkudziesięciu jeńców radzieckich. W obozie życie straciła nieustalona liczba Polaków, w tym zakonnice i księża przywiezieni do Kulmhof z domów starców i przytułków z Włocławka. 8 grudnia o godzinie 9:00, na Stacji Radegast przy Alei Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, odbędzie uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia. O godzinie 12:00 uroczystości przeniosą się na teren Lasu Rzuchowskiego k. Chełmna nad Nerem, w miejscu masowych mogił ofiar ośrodka Zagłady w Kulmhof. Organizatorem uroczystości jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.