Święto Łódzkich Rzek – piknik urodzinowy

Święto Łódzkich Rzek – piknik urodzinowy

Celebrujemy 590. urodziny Łodzi

Informacja prasowa

 

Z okazji 590. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich Muzeum Miasta Łodzi zaprasza 28 lipca do wzięcia udziału w szeregu atrakcji odbywających się przez cały dzień na Placu Wolności pod wspólnym tytułem „Święto Łódzkich Rzek”. Wydarzenia wchodzą w skład projektu „Łódź utkana dźwiękiem”, które Muzeum organizuje w 2013 roku. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

 

W ramach Święta Łódzkich Rzek odbędą się: spacer śladem rzeki Łódki, zwiedzanie muzeów na Placu Wolności za symboliczną złotówkę, piknik na Placu Wolności, oprowadzanie kuratorskie po wystawach w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych, a także występy: Orkiestry Biedafonów, Grupy KIJO oraz Lewy/Szuszkiewicz/Zabrocki.

 

 

Plan atrakcji:

 

10:00 Spacer śladem rzeki Łódki

Zbiórka i miejsce startu: Skwer J. Szustrowej (róg Wojska Polskiego i Pankiewicza) przy ASP

Trasa: Skwer J. Szustrowej – Wojska Polskiego – Park Ocalałych – Chłodna – Źródłowa – Park Helenów – Park Staromiejski – Plac Wolności

Długość trasy: ok. 5 km

Czas trwania spaceru: 3 – 3.5 h

Atrakcje i ważne punkty na trasie spaceru: ASP im. Władysłwa Strzemińskiego, Park Ocalałych, Park Helenowski, dawny browar Anstadta, Pałac Alfreda Biedermanna, Park Staromiejski, rynek Starego Miasta, tereny dawnego Litzmannstadt Ghetto, Plac Wolności i wiele innych.

Spacer zakończy się około godz. 12.30 na Placu Wolności.

 

Piknik na Placu Wolności:

 

12:00 – 18:00 wszystkie muzea na placu Wolności otwierają swoje drzwi i zapraszają do zwiedzania za symboliczną złotówkę

 - Muzeum Kanału Dętka (do godz. 17:30)

 - Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi

 - Muzeum Farmacji – wystawa tematyczna „Zimna woda zdrowia doda” oraz prezentacja: „Najciekawsze uzdrowiska II Rzeczypospolitej”

 - Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Symboliczny bilet wstępu za złotówkę będzie dostępny w kasie Muzeum Archeologicznego.

 

13:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawach w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych (Plac Wolności 2). Prowadzenie: Anna Walaszczyk.

 

16:00 Orkiestra Biedafonów – „Nomadowie znad Łódki”

Jest początek XX wieku.

Łódź nie zostaje zindustrializowana.

Nie trafiają tu macki rodzącego się wielkiego przemysłu, a wraz z nim, bezdusznego i krwiożerczego kapitału. Łódź dziwnym trafem zostaje zapomniana (choć można odnieść wrażenie, że jest tak do dziś). Oddziela ją od reszty lądu, dziewiczy teren borów i lasów ciągnący się, w linii wschód zachód - od puszczy Bolimowskiej do przedmieść Poddębic, a w linii północ-południe od Łęczycy aż do terenów pod Piotrkowskich lasów. W tej enklawie zieleni i przy mnogości rzek, lud w okresie od maja do września, osiedlał się nad rzeką Łódką i zajmował się prosta uprawą warzyw i owoców leśnych oraz hodowlą owiec i bydła. W wolnych chwilach nomadowie przesiadując nad brzegiem rzeki oddawali się zajęciu, które powodowało taki stan umysłu i wspólnotowej ekscytacji, że skłonni oni byli dla niego poświęcić swoje dobytki i obowiązki. Tym zajęciem było granie na własnoręcznie wykonanych instrumentach repetytywnej i wprowadzającej w trans muzyki.

Koncert Orkiestry Biedafonów jest próbą stworzenia takiego stanu, mając w wyobrażeniu tę hipotetyczną historię i jej bardzo efemeryczny charakter.

- Suavas Lewy

 

Skład orkiestry:

Piotr Gwadera -  miskotłuki, stukaczo-pukacze

Suavas Lewy – biedulela strunowe

Paweł Sokołowski – biedafon basowy

Kamil Szuszkiewicz – trąbieda

Wojciech Woźniak – rurofony

Marcin Zabrocki – biedafon sopranowy

Andrzej Czapliński - biedoklarnet

 

 

17:30 Grupa KIJO –  spektakl taneczny „Z rzeki powstałaś”

Spektakl ukazuje historię Łodzi przez pryzmat rzek, które umożliwiły jej prężny rozwój na początku XX wieku. Grupa tancerzy prowadzona przez Michała Ratajskiego zaprezentuje w formie improwizacji kontaktowej opowieść o życiu rzeki od jej wypłynięcia ze źródeł, poprzez napędzanie pierwszych młynów i farbiarni, aż po moment upadku fabryk, a tym samym powrót rzeki do jej naturalnego biegu.

 

 

18:30 Lewy/Szuszkiewicz/Zabrocki - Wodafon 2

Wodafon 2 to kontynuacja kompozycji „Wodafon” Suavasa Lewego, której premiera miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku w specyficznej akustyce Kanału „Dętka”.

Do współtworzenia części drugiej zaproszeni zostali dwaj świetni muzycy:

Marcin Zabrocki – saksofonista, pianista i kompozytor, znany ze współpracy z zespołami Hey, Pogodno, jak i z autorskich projektów muzyki eksperymentalnej i improwizowanej,

Kamil Szuszkiewicz – trębacz i autor muzyki znany z projektów: Profesjonalizm, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa oraz solowych działań i kooperatyw z innymi instrumentalistami.

Wodafon 2 będzie próbą dźwiękowego wniknięcia w samą tkankę struktury fonicznej wody.

Kompozycyjne założenia, żywa improwizacja podczas występu oraz dodatkowo specyfika akustyki miejsca skłaniać będzie muzyków do poszukiwań drobin tonów, sonorystycznych efektów i minimalizmu muzycznego. Ciekawostką jest fakt, że podziemny koncert w kanale będzie, w oprawie audio, wydobyty na zewnątrz i zmierzy się z dźwiękami na bieżąco pojawiającymi się na pl. Wolności.

- Suavas Lewy

 

Dodatkowo przez cały czas trwania pikniku:

 

- Letnia Czytelnia Krytyki Politycznej

- konkurs z nagrodami z wiedzy o Łódzkim Szlaku Kobiet przygotowany przez Kobiety znad Łódki

- kolorowa wata cukrowa

- piknikowe zakupy

- pokazy olbrzymich baniek mydlanych.