VII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNA KARUZELA

Z A P R O S Z E N I E

Adresat:

Nauczyciele historii, edukacji regionalnej, edukacji europejskiej oraz wiedzy o społeczeństwie.Organizator wydarzenia Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16
Już teraz zapraszamy na spektakle o tematyce historycznej.
27.05 (sobota) : godz. 19:00 - Polska 120 (musical) Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu// Spektakl grany - Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16. Wiek widzów 13+. Cena biletów 21 zł. INAUGURACJA FESTIWALU W Walimiu, małym miasteczku położonym w Górach Sowich, doszło do niesamowitego odkrycia. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami fotograficznymi z lat 1947 – 1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się znaleziskiem. Na czarno – białych zdjęciach ukazał się świat, którego już nie ma: ludzie, miejsca, krajobrazy… Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny. Zdarzenie to stało się inspiracją a jednocześnie zaczynem spektaklu muzycznego pt. „Polska 120” w reżyserii Martyny Majewskiej. Czas trwania 75 min.

29.05 (poniedziałek) godz. 9:00, 11:00 - Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy Teatr Karlsson Haus (Rosja) // Spektakl grany - Mała Scena Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16. Wiek widzów 13+. Cena biletów 19 zł. Jednoosobowy spektakl, gdzie Michaił Szełomencew przy pomocy drewnianych lalek i bogatego repertuaru technik animacyjnych tworzy fantastyczny świat pełen wyobrażonych potworów. Historia walecznego Wanii staje się współczesną metaforą na rzeczywistość, w której każdy jest potencjalnym wrogiem. Czy walka jest nieunikniona? Niezwykła opowieść analiza słowiańskiej duszy w pięknej oprawie scenograficznej. Spektakl będzie tłumaczony na język polski – slajdy PowerPoint. Czas trwania 70 min.

30.05 (wtorek) godz. 9:00, 11:00 - Nazywam się wojna - spektakl studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku// Spektakl grany - Mała Scena Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16. Wiek widzów 10+. Cena biletów 19 zł. Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach wciąż dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

„Nazywam się Wojna” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę – Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią. Czas trwania 40 min.

30.05 (wtorek) godz. 19:00 - Český díplom, spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu// Spektakl grany - Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16. Wiek widzów 16+. Cena biletów 30 zł, 25 zł. dla grup oraz widzów do 18 r.ż. Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła. Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.Owe historie niezwykłych bohaterów - ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów - starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.Marta Kubisova - popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova - aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec - nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach - polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu "Miłość blondynki", to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. Czas trwania 120 min.

2.06 (piątek) godz. 18:00 – Krzyżacy Teatr Miniatura (Gdańsk). Spektakl grany - Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16. (układ balladynowy). Wiek widzów 10+. Cena biletów 30 zł, 25 zł. dla grup oraz widzów do 18 r.ż Jest to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągną ć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.Czas trwania 105 min.

Karnet dla widzów indywidualnych: Przy jednorazowym zakupie 12 biletów (łącznie) na co najmniej 3 wydarzenia widz może wykupić do czterech biletów w cenie 5 zł na koncert "Miłość nie boli, kolano boli" sobota 3 czerwca g. 11:00. Biletów zakupionych w pakiecie nie można zwrócić. Zakup biletów w pakiecie możliwy jest tylko w kasie Teatru Pinokio.

Informacje o innych wydarzeniach Festiwalu znajdą Państwo na naszej stronie http://www.teatrpinokio.pl/teatralna-karuzela/spektakle/ w zakładce Teatralna Karuzela.
tel. +48 42 636 66 90

kom. 609734901

e-mail: rezerwacje@teatrpinokio.pl

Teatr "Pinokio" w Łodzi

ul. Kopernika 16

90-503 Łódź