VI Młodzieżowy Parlament Europejski,

15 czerwca 2012 r. w  Instytucie Europejskim w Łodzi odbył się finał VI Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Tegoroczna edycja MPE rozpoczęła się 7 marca br. Projekt, który ma charakter konkursu, był realizowany już po raz szósty przez Biuro Poselskie dr Jacka Saryusz - Wolskiego oraz Łodzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W jury konkursu zasiedli dr Jacek Saryusz - Wolski, dr Celina Błaszczyk - dyrektor programowy Instytutu Europejskiego w Łodzi oraz Janusz Moos - dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Wystąpienia uczniów oglądali także zaproszeni goście m.in. p. Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego, p. Tomasz Kacprzak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, p. Anna Garmulewicz - Polińska dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz p. Marek Chalas - dyrektor Centrum Informacji o Euro.

Przez 3 miesiące 80 uczniów z 16 szkół z województwa łódzkiego spotykało się w Biurze Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego. W ramach projektu pracowali wspólnie we frakcjach, poznając zasady negocjacji i wypracowując stanowisko grupy politycznej oraz indywidualne pisząc projekty rezolucji  nt. "Kryzysu gospodarczo-walutowego w Unii Europejskiej" i "Wolności słowa a cenzury w mediach społecznościowych".

Oto lista zwycięzców VI edycji MPE:

Szkoły ponadgimnazjalne:

1. Aleksandra Cyniak, I LO, Łódź
  2. Patryk Kośka, I LO, Łódź
  3. Jowita Włodarczyk, LO Pajęczno
  4. Julia Zawgorodnia, PLOUŁ
  5. Igor Milczarski, VII LO, Łódź
  6. Iwona Telinga, LO Pajęczno

Gimnazja:

1. Maksymilian Dąbkowski, Gimnazjum nr 43, Łódź
  2. Jakub Biernacki, Gimnazjum nr 43, Łódź
  3. Adrianna Pruchniak, Gimnazjum nr 43, Łódź
  4. Gajusz Kwiatkowski, Gimnazjum nr 1, Łódź
  5. Jagoda Blumental, Gimnazjum nr 1, Łódź
  6. Aleksander Kochan, Gimnazjum nr 1, Łódź

Laureaci trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych na zaproszenie dr Jacka Saryusz-Wolskiego pojadą  do Brukseli do Parlamentu Europejskiego.

Młodzieżowy Parlament Europejski to cykliczny projekt edukacyjny zaadresowany do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Łodzi i Regionu zainicjowany przez dr Jacka Saryusz-Wolskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego w 2006 r. Współorganizatorem projektu jest Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, zaś partnerem przedsięwzięcia w finale – Instytut Europejski w Łodzi.