23 listopada 2012 roku w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym im. Alcide de Gasperi Instytutu Europejskiego w Łodzi odbył się VI Generalny Zjazd Szkolnych Klubów i Kół Europejskich dla Łodzi i województwa łódzkiego.

Zjazdy są organizowane co roku przez Ośrodek Edukacji Europejskiej i Regionalnej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego wraz z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej przy Instytucie Europejskim w Łodzi.  Zjazdy wpisały się w tradycję działań  z zakresu edukacji europejskiej
w naszym mieście i województwie. W tym roku po raz kolejny honorowy patronat nad imprezą objęło Biuro Poselskie Eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego dr Jacka Saryusz-Wolskiego w Łodzi. Po raz pierwszy akcję wsparło Centrum Informacji o Euro przy NBP w Łodzi.

Na tegoroczne spotkanie zgłosiła się rekordowa liczba osób. 265 uczestników przez 6 godzin brało udział w konkursach, grach, zabawach, pogadankach, seminarium, warsztatach a także w badaniach ankietowych. VI Zjazd przebiegał pod hasłem: Europejski rok aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej. W części powitalnej spotkania wysłuchaliśmy znakomitego występu Chóru Łódzkiego Uniwersytetu III-go wieku. Oda do Radości w wykonaniu kilkudziesięciu osób zaakcentowała cel i pogodny charakter spotkania.

Dyrektor Instytutu Europejskiego w Łodzi Pani dr Celina Błaszczyk jako gospodarz spotkania otworzyła VI Generalny Zjazd a podczas internetowego przekazu zebrani mogli przyjąć pozdrowienia i życzenia powodzenia w konkursowych zmaganiach od honorowego patrona VI Zjazdu.

Na każdym Zjeździe Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego i Instytut Europejski w tym RCIE w Łodzi przyznają certyfikaty dla szkół w których działają  wyróżniające się swoją innowacyjną działalnością i bogatym dorobkiem Kluby lub Koła Europejskie. Certyfikaty wręczała opiekunom wyróżnionych Klubów Wicedyrektor Łódzkiego Centrum Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Pani Elżbieta Gonciarz.

W tym roku certyfikaty otrzymały Kluby Europejskie funkcjonujące w szkołach:

1.Gimnazjum w Ksawerowie, w którym SKE opiekują się nauczyciele: Pani Jadwiga Janczyk
i Urszula Pudlarz

2. Szkoła Podstawowa nr 174 w Łodzi pod opieką Pani Grażyny Ceranki.

Laureaci konkursów dla wszystkich typów szkół:

I Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na temat „Gry i zabawy naszych dziadków”

w kategorii wiekowej dla  klas I-III

1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Lipinach (Weronika Grzelak, Weronika Jaroska, Roksana Schab)

2 miejsce: Szkoła Podstawowa w koluszkach (Maja Szymańska, Marta Wachowicz, Agata Kolasińska)

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 174 w Łodzi (Aleksandra Nowicka, Magdalena Becalik, Marta Jacalska)

w kategorii wiekowej klas IV-VI

1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 23 w Łodzi (Zuzanna Kowalska, Emilia Pasternak, Samanta Skalska)

2miejsce: Szkoła Podstawowa nr 174 w Łodzi (Katarzyna Sołczyńska, Natalia Walewska, Anna Woźny)

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 33 w Łodzi (klasa Va)

II Konkurs teatralny dla uczniów gimnazjów na temat Solidarność międzypokoleniowa

1. Gimnazjum nr 14 w Łodzi (Wiwiana Kamińska, Oliwia Kamińska, Paulina Kubicka, Elżbieta Bijak)
  2. Gimnazjum nr 28 w Łodzi (Marcelina Dudek, Agnieszka Kawczyńska, Gabriela Krajewska, Igor Twardowski)
  3. Gimnazjum im. Czesława Milosza w Topoli Królewskiej (Angelika Kujawa, Julia Kowalczyk, Ewelina Budner, Kinga Galant)

III Konkurs filmowy dla szkół ponadgimnazjalnych na temat Filmowa odsłona aktywności osób starszych

1. SOSW nr 6 w Łodzi (Edyta Bzikowska, Angelika Lada, Dominika Czupryn, Agnieszka Podlasek, Mateusz Dąbrowski)
  2. XXXV LO w Łodzi (Karolina Janczewska, Kamil Bernacisko, Magda Pecyna, Karolina Krzeszewska, Ada Szczepańska)
  3. XXVI LO w Łodzi (Bartosz Ławniczak, Dominika Polak, Weronika Pietrzak, Maria Olejniczak, Marcelina Kubicka)

Poza konkursami w ramach regulaminu VI Zjazdu dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych brały udział w ciekawych i barwnych warsztatach „Europejskie Origami” , które przygotowały
i przeprowadziły nauczycielki  z Gimnazjum nr 35 w Łodzi pod kierunkiem doradcy metodycznego Danuty Węgrowskiej wraz z 10 -osobowym zespołem uczniów.

Wolontariusze RCIE i pracownicy ŁCDNiKP prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych tj. z klas I-III. Równolegle został zorganizowany przez Centrum Informacji o Euro przy NBP w Łodzi Quiz
o Euro .
Barwne i profesjonalnie przygotowane stoisko przyciągało uwagę nie tylko najmłodszych uczestników spotkania. Dla chętnych nauczycieli-opiekunów klubów Dyrektor Centrum Informacji o Euro Pan Marek Chałas przygotował seminarium nt „Polski w Europie”.

Dziękujemy szczególnie Centrum Informacji o Euro w Łodzi za ufundowanie II i II-ich nagród dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w regulaminowych konkursach a także ufundowanie gadżetów dla  uczestników VI Zjazdu.

Pierwsze nagrody ufundowało RCIE w ramach środków własnych i dotacji sponsorów, wymienionych podczas spotkania a także zorganizowało poczęstunek.

Część nagród do trzecich miejsc ufundowało Biuro Eurodeputowanego do PE Pana Jacka Saryusz-Wolskiego.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom VI Zjazdu SKE za przybycie
i aktywny udział