Trwajcie w tym świętym dziedzictwie...! 1050. Rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej

Otwarcie wystawy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Piotr Machlański, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z komisarzami wystawy Ryszardem Iwanicki i Grzegorzem Wróblem, serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie ekspozycji Trwajcie w tym świętym dziedzictwie… 1050. rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej /// 29 czerwca 2016 r. (środa) /// godz. 10:00 /// siedziba główna Muzeum, ul. Gdańska 13 Motywem przewodnim wystawy jest 1050. rocznica przyjęcia Chrztu przez Polskę. Ekspozycja wpisuje się tym samym w bardzo szeroko pojęte i różnorodne w charakterze, obchody historyczne i religijne na terenie województwa łódzkiego. Ekspozycja tytułem nawiązuje do jednego z wezwań papieża Jana Pawła II, podczas pielgrzymek w kraju. Poprzez różnorodny materiał wystawienniczy, przedstawiony zostanie zarys powstania i rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich, koncentrując się w licznych przykładach, na obszarze Ziemi Łódzkiej i Łodzi Wystawa podzielona jest na następujące zagadnienia: - ziemie polskie w kształtującej się cywilizacyjnie Europie i związki z powstającymi państwami chrześcijańskimi we wczesnym średniowieczu. - chrzest Polski i jego znaczenie dla powstania naszej państwowości. - materialne przejawy obecności religii chrześcijańskim i struktur Kościoła na obszarze Polski środkowej od XII do XVIII wieku. - kształtowanie się życia religijnego społeczności rzymsko-katolickiej w Łodzi, na tle rozwoju przemysłowego miasta w XIX i XX wieku o złożonej strukturze wyznaniowej. - „Łódź Piotrowa”: przykłady z dziejów parafii diecezji łódzkiej od 1920 do czasów współczesnych; znaczenie kultu błogosławionych i świętych w kreowaniu kultu religijnego w naszym regionie. Na ekspozycji powyższą tematykę będą wszechstronnie ilustrować zabytki trójwymiarowe: archeologiczne (numizmaty, ceramika, ozdoby i biżuteria, elementy uzbrojenia, detale architektoniczne), przedmioty liturgiczne np. ornat królowej Bony, antyfonarz z fundacji Jana Łaskiego, Biblia Leopolity z XVI w., chorągwie i sztandary parafialne oraz szkolne z elementami religijnymi, pamiątki związane z pielgrzymkami pontyfikalnymi papieża Jana Pawła II. Podstawową grupę eksponatów stanowić będą: ikonografia, ryciny i zdjęcia dotyczące kultu religijnego w XIX i XX wieku oraz archiwalia (dokumenty biskupie i papieskie z XVI wieku, bogate w przekroju tematycznym akta parafialne z regionu łódzkiego od końca XVI wieku do 1914 r., modlitewniki i książeczki do nabożeństwa od końca XVIII do 1945 r. głównie w języku polskim). Pogłębieniu powyższej problematyki będą służyły także liczne stanowiska multimedialne obejmujące m. in. filmową impresję dokumentalną o chrzcie Polski i początkach naszej państwowości, quiz historyczny oraz biogramy wielkich postaci polskiego Kościoła XIII – XVI wieku, wraz z ilustrującą epokę ikonografią. Organizatorem wystawy jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ścisłej współpracy z Kurią Archidiecezji Łódzkiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum i Archiwum Archidiecezji Łódzkiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Oświaty w Łodzi, Muzeum Modlitewnika Polskiego im. sb. Wandy Malczewskiej w Parznie, z Parafii NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie, z Parafii Św. Józefa w Łodzi i zbiorów własnych Muzeum. Ekspozycja skierowana jest do mieszkańców Polski i regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, zwłaszcza uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku.