Lider Szkolnego Klubu Europejskiego, w: Lider w edukacji

Rozpatrując rolę nauczyciela, jako lidera Szkolnego Klubu bądź Koła Europejskiego musimy pamiętać o tym, że funkcjonuje ona w szerszym kontekście a więc roli nauczyciela prowadzącego edukację europejską, ponieważ w szkołach najczęściej tym wymiarem edukacyjnym zajmują się nie tylko nauczyciele poszczególnych przedmiotów, wdrażający treści europejskie, ale przede wszystkim nauczyciele, pracujący z młodzieżą na zajęciach pozalekcyjnych a taki charakter mają spotkania Szkolnych Klubów i Kół Europejskich.

Pojęcie lidera w edukacji europejskiej ma szerokie spectrum charakterystyk metodologicznych ze względu na interdyscyplinarną ideę modelu nauczyciela, ucznia oraz modelu kształcenia na przełomie XX i XXI wieku w Europie.

Znajdziemy odpowiedź na pytanie o rolę jaką pełni lider SKE (opiekun SKE)? A jego znaczenie funkcjonuje w kontekście kształcenia holistycznego oraz postępowania heurystycznego, co pozwala na wytyczanie nowych kierunków kształcenia, przyjmowania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych oraz ciągłego poszukiwania dla kształcenia siebie, innych oraz szeroko rozumianego postępu.

Autor:
Muras Barbara, Moos Janusz (red.)
Rok wydania:
2 010r.