Kurs "Edukacja obywatelska i patriotyczna"

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego zaprasza serdeczne wszystkich zainteresowanych nauczycieli na kurs Edukacja obywatelska i patriotyczna realizowany w ramach grantu Kuratora Oświaty. Celem kursu jest: wskazanie roli szkoły w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych uczniów, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi sposobów tworzenia sytuacji sprzyjających kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych uczniów, pogłębianie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń i najwybitniejszych postaci z dziejów regionu i Polski. Proponowana tematyka zajęć: Moduł I: Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej 1. Zapisy w podstawie programowej dotyczące kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych uczniów. 2. Czynniki wpływające na kształtowanie więzi z krajem. 3. Świadomość obywatelska – czym jest i jak ją kształtować. 4. Uczeń jako świadomy, aktywny i odpowiedzialny uczestnik życia publicznego. 5. Edukacja obywatelska sposobem budowania wiedzy o Ojczyźnie i obywatelskości. Moduł II: Rozwijanie poszanowania postaw prospołecznych i dobra wspólnego 1. Postawa prospołeczna i sposoby jej kształtowania/rozwijania - warunki pojawienia się postaw prospołecznych - przykłady postaw prospołecznych 2. Dobro wspólne - rozumienie pojęcia 3. Przykłady i skutki działań świadczące o poszanowaniu, lub braku poszanowania dobra wspólnego 4. Metoda projektu (i inne metody aktywizujące/angażujące) w pracy z uczniami jako sposób kształtowania postaw prospołecznych wśród uczniów Moduł III: Kształtowanie szacunku dla własnego państwa 1. Czym jest szacunek dla państwa i jak można go kształtować 2. Szacunek dla własnego państwa jako ważny element budowania poczucia własnej wartości 3. Wychowawcza funkcja szkoły w budzeniu i kształtowaniu szacunku dla państwa Moduł IV: Praca wychowawcza wokół wartości utożsamianych z patronem szkoły lub osobą zasłużoną dla danego środowiska 1. Patron szkoły /osoba zasłużona jako ideał wychowawczy/wzorzec osobowy dla społeczności szkolnej 2. Planowanie pracy wychowawczej skupionej wokół postaci patrona szkoły/osoby zasłużonej dla środowiska 3. Tworzenie warunków sprzyjających kształtowaniu emocjonalnego związku ze środowiskiem lokalnym, regionem i krajem (spotkań, uroczystości, inscenizacji, wycieczek) Zgłoszenia należy dokonać wypełniając Kartę zgłoszenia (do pobrania na stronie: www.wckp.lodz.pl ) z akceptacją dyrektora szkoły (pieczęć firmowa, pieczątka imienna i podpis dyrektora szkoły) oraz przesyłając ją na adres e-mail ŁCDNiKP wcdnikp@wckp.lodz.pl lub do koordynatora zadania lub składając w sekretariacie ŁCDNiKP Łódź, ul. Kopcińskiego 29 pokój 209. Wszelkich informacji udzielają koordynatorzy i pracownicy sekretariatu ŁCDNiKP tel. (42) 6783378.