KOLORY PRAWOSŁAWIA

8 maja 2016 (niedziela), godz. 11:00 „Być kobietą pracującą w Łodzi na przełomie wieków (XIX-XX)”

Spotkanie z muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć” Prowadzenie: dr Sylwia Wielichowska (adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ pl. Wolności 2 Niedziela jest dniem wolnego wstępu do Oddziału Tradycyjnie, w drugą niedzielę miesiąca w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne muzealne spotkanie edukacyjne w ramach popularnego cyklu „Lubię wiedzieć”.

Wykład pt. „Być kobietą pracującą w Łodzi na przełomie wieków (XIX-XX)” wygłosi dr Sylwia Wielichowska – adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, badaczka zajmująca się polską historią kobiet. Warunki polityczno-społeczne, jakie zaistniały na ziemiach Królestwa Polskiego po upadku powstania styczniowego (1864 r.) przyniosły szereg zmian. Niektóre z nich dotyczyły kobiet, które coraz częściej podejmowały – dobrowolnie bądź z przymusu – pracę zarobkową. Wystąpienie poświęcone będzie kobietom pracującym, mieszkającym w Łodzi na przełomie XIX i XX w. Wskazane zostaną najpopularniejsze prace zarobkowe, pośród licznych zajęć podejmowanych przez łodzianki. Prace te zostaną omówione w taki sposób, aby ukazać, co oznaczało dla ówczesnej kobiety - żyjącej w włókienniczej metropolii, bycie robotnicą czy służącą.

12 maja 2016 (czwartek), godz. 17.00 „Pokaz filmów poświęconych tradycji prawosławnej”

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Kolory Prawosławia. Polska” Prowadzenie: Natalia Scegielniak-Glica (etnolożka, Muzeum Miasta Łodzi) i ks. Jakub Dmitruk (wikariusz w Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi) Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ pl. Wolności 2 Wstęp wolny Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ oraz Katedralna Parafia Prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Łodzi zapraszają na pokaz filmów poświęconych tradycji prawosławnej. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Kolory Prawosławia. Polska”, prezentowanej w siedzibie Oddziału przy pl. Wolności 2.

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja czterech filmów ukazujących dzieje oraz obrzędowość Cerkwi prawosławnej. Film „Prawosławie w Polsce” (2003, scenariusz i realizacja Jerzy Kalina) przybliża historię wschodniego chrześcijaństwa na polskich ziemiach oraz ukazuje bogactwo lokalnych zwyczajów i tradycji. Film „Archimandryta” (2012, scenariusz i reżyseria Jerzy Kalina) przybliża postać archimandryty Gabriela (Giby) ze skitu św. św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Ordynkach. Dokument opowiada o powstaniu i funkcjonowaniu jedynego w Polsce skitu - pustelni, miejsca odosobnienia i modlitwy mnichów prawosławnych oraz przybliża duchowość i życie monastyczne Cerkwi prawosławnej. Dwa kolejne filmy (opracowane przez Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ z materiałów pozyskanych od rodzin prawosławnych) - „Obrzęd chrztu w tradycji prawosławnej” oraz „Zaślubiny w obrządku Cerkwi prawosławnej” ukazują ceremonie przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania oraz zaślubin, a także zwyczaje towarzyszące tym ważnym uroczystościom. Filmy opatrzone będą komentarzem wprowadzającym w poruszaną tematykę, zaś o życiu monastycznym w Cerkwi prawosławnej opowie kapłan z katedralnej parafii prawosławne św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

28 maja 2016 (sobota), godz. 14:00 „Spacer szlakiem Łodzi prawosławnej”

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Kolory Prawosławia. Polska” Prowadzenie: Natalia Scegielniak-Glica (kustosz w Muzeum Miasta Łodzi, licencjonowana przewodniczka miejska) Zbiórka: przy bramie wejściowej na Stary Cmentarz Prawosławny przy ul. Ogrodowej Udział bezpłatny W Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ do 17 maja 2016 r. prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Kolory Prawosławia. Polska”. Spacer szlakiem Łodzi prawosławnej, który odbędzie się w sobotę 28 maja 2016 r., będzie rozbudowaniem wątku łódzkiego ukazanego na wystawie. Spacer poprowadzi po najważniejszych miejscach związanych z obecnością osób wyznania prawosławnego w naszym mieście. Wycieczka rozpocznie się na części prawosławnej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej (najstarszej łódzkiej nekropolii) i obejmie m.in. obiekty związane ze stacjonującym w Łodzi 37. Pułkiem Piechoty Jekaterynburskiej – w tym dawną garnizonową cerkiew św. Aleksego Metropolity Moskiewskiego czy wyburzone niedawno koszary przy ul. Legionów. Podczas spaceru przybliżone zostaną losy wspólnoty prawosławnej w Łodzi oraz obecne funkcjonowanie parafii. Zakończenie spaceru będzie miało miejsce w cerkwi katedralnej św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego. Uczestnicy pieszej wycieczki, po zwiedzeniu świątyni, będą mieli możliwość uczestniczenia w Świętej Liturgii sprawowanej w soborze o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!